Biomass supply chain planning under uncertainty
Belirsizlik altında biyokütle tedarik zinciri planlama
- Tez No: 770381
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE BİLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Tarımsal, endüstriyel ve evsel faaliyetlerin gerçekleştirilebilmesi için sosyal, ekonomik ve teknolojik süreçlerin temel girdisi olan enerjiye olan ihtiyaç son yıllarda önemli ölçüde artmıştır. Yenilenebilir enerji sistemleri, doğası gereği yenilenen ve asla tükenmeyecek olan yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak, enerji kaynaklarının sürdürülebilirliğini sağlamaktadır. Biyokütle, çevre dostu bir enerji kaynağı olması ve sosyo-ekonomik kalkınmaya yardımcı olması nedeniyle uygun ve gerekli bir enerji kaynağı olarak kabul edilmektedir. Ekonomik ve çevresel koşullar nedeniyle biyokütle tedarik zinciri sistemlerinde belirsizlikler ve riskler kaçınılmazdır. Bu tez, sürdürülebilir bir biyokütle tedarik zinciri ağ tasarımı sorununu ele almaktadır. Başlangıçta, deterministik ayar altında bir karma tamsayılı doğrusal programlama modeli önerilmiştir. Model, açılacak biyokütle tesisi yerlerinin kararı, taşınan ve işlenen biyokütle miktarı, üretilen biyogaz miktarı, gübre miktarı ve su kullanım miktarı belirlenirken nakliye ve üretim maliyetlerinin minimizasyonu amaçlamaktadır. Sonra, talep ve nakliye maliyetleri ile ilgili belirsizlikleri içeren riskten bağımsız iki aşamalı bir stokastik programlama modeli geliştirilmiştir. Son olarak, riskten kaçınan iki aşamalı stokastik programlama modeli geliştirilmiştir. Bir risk ölçüsü olarak koşullu riske maruz değer kullanır ve daha doğru çözümler üretmektedir. Ek olarak, tüm tedarik zincirini etkin bir şekilde yönetmek için bir duyarlılık analizi yapılmıştır. Riskten kaçınma parametreleri üzerindeki deneysel hesaplamalar da bu parametrelerin amaç fonksiyonunun değerini etkilediğini doğrulamaktadır. Son olarak, bir risk ölçüsünün dahil edilmesinin CVaR modelinin hesaplama performansını ve çözümünü nasıl etkilediğini tartışmak için sayısal sonuçlar sunulmuştur. Hesaplamalı deneylerin sonuçları, risk modellerinin maliyet minimizasyonu perspektifinde daha düşük maliyetlerle sonuçlara ulaştığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The need for energy, which is an essential input of social, economic, and technologic processes to achieve agricultural, industrial, and domestic activities, has significantly increased in recent years. Renewable energy systems use renewable energy sources which are inherently renewed and will never run out, ensuring energy sources' sustainability. Biomass is considered as a suitable and essential energy source because it is environment friendly energy source and helps socio-economic development. On the other hand, uncertainties and risks in biomass supply chain systems are inevitable due to economic and environmental conditions. This thesis addresses a sustainable biomass supply chain network design problem. Initially, a mixed integer linear programming model under deterministic setting is proposed. It aims to minimize transportation and production costs while determining the decision of the biomass facility locations to be opened, the amount of biomass shipped and processed, the amount of biogas produced, the amount of fertilizer, and the amount of water usage. Then, a risk-neutral two-stage stochastic programming model is developed to include uncertainties related to the demand and transportation costs. Finally, risk averse two-stage stochastic programming model is developed. It utilizes conditional-value-at-risk as a risk measure and generates more robust solutions. In addition, a sensitivity analysis is performed to provide insight for effectively managing the entire supply chain. The experimental calculations on risk aversion parameters also confirm that these parameters affect the value of objective function. Finally, numerical results are presented to discuss how incorporating a risk measure affects solution of the conditional-value-at-risk model and the computational performance. Results of the computational experiments reveal that the risk models achieve results at lower costs in the perspective of cost minimization.