SILAR yöntemiyle üretilen Cd katkılı ZnO ince filmlerin elektriksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of electrical properties of Cd doped ZnO thin films produced by SILAR method
  1. Tez No: 770380
  2. Yazar: BUKET TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ÇAVDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada ZnO solüsyonuna kütlece %5 ve %10 oranında Cd katkı yapılarak, cam üzerinde SILAR yöntemi ile katkısız ve katkılı ince filmler üretildi. Üretilen ince filmlerin x ışını kırınım cihazı ve taramalı elektron mikroskobu ile yapısal karakterizasyonu yapıldı. İnce filmlerin oda sıcaklığında, 3 kHz-1,5 MHz frekans aralığında, 0-5 V arası 1 V aralıklarla kapasitans (C-f) ve iletkenlik (G-f) ölçümleri alındı. Bu değerler kullanılarak empedans (Z), empedansın reel (Z'), imajiner kısımları (Z“) ve seri direnç (Rs) değerleri hesaplandı. Elde edilen sonuçlarda, katkı oranı arttıkça kapasitans ve iletkenlik değerlerinin arttığı; Z, Z' ve Z”değerlerinin ise katkı oranı arttıkça artarken, artan frekans ile azaldığı bulundu. Rs değerlerinin hem katkı oranına hem de artan frekansa bağlı olarak azaldığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Pure and 5% and 10% by weight Cd doped ZnO thin films on glass were coated using the SILAR method. Structural characterization of thin films were done with X-ray diffractometer and scanning electron microscope. Capacitance (C-f) and conductance (G-f) values of thin films were measured in 1 V steps between 0-5 V, frequency range of 1 kHz-1.5 MHz, at room temperature. Using these values, impedance (Z), real (Z') and imaginary (Z“) parts of impedance and series resistance (Rs) values were calculated. According to the obtained results, as the doping ratio increased, the capacitance and conductance values increased; It was found that Z, Z' and Z”values increased as the doping ratio increased, but decreased with increasing frequency. It was seen that the values of Rs decreased depending on both the doping rate and the increasing frequency.