Resilient supply chain network design for biomass-to-bioenergy with multiple feedstock type under uncertainty
Belirsizlik altında çoklu hammadde kullanımı ile dirençli biyokütle tedarik zinciri ağ tasarımı
- Tez No: 909899
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE BİLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bilimsel araştırmacıların biyokütle kaynaklarına olan artan ilgisi, optimum biyokütle tedarik zinciri ağ tasarımını daha popüler hale getirmiştir. Biyokütle tedarik zinciri, tedarikçiler, tesisler ve talep noktalarının entegre bir ağıdır ve ayrıca biyokütle edinimi, üretimi, depolanması ve dağıtımı vb. süreçleriyle dinamik, karmaşık ve büyük ölçekli bir sistem yapısına sahiptir. Bu nedenle, bu birbirine bağımlı ve birbirine bağlı süreçleri yönetmek için biyokütle tedarik zinciri ağ tasarımı gereklidir. Ancak, değişen koşullar altında, hem tedarik zinciri bileşenleri hem de küresel düzeydeki pazarlar birbirlerinden etkilenir ve bu da gerçek dünyada biyokütle tedarik zinciri yöneticileri için zorluklar yaratır ve karmaşıklığı artırır. Belirsizliklerin varlığı, planlama sürecinde karar vericiler için ana zorluktur. Bu belirsizlikler, ürün akışında kesintilere neden olma ve uzun vadede büyük ekonomik kayıplara yol açma potansiyeline sahip risk faktörlerini içerir. Biyokütle tedarik zincirinin karmaşık ve büyük ölçekli yapısı göz önüne alındığında, belirsizlikler ve kesintiler, tedarik zincirinin kesintilere karşı hassasiyeti ve kırılganlığı bağlamında daha fazla ilgi görmektedir. Bu Tezin motivasyonu, öncelikle biyokütle tedarik zincirinin ağ tasarımını olası kesintilere karşı güçlendirme ihtiyacına dayanmaktadır. Ayrıca, tüm dünyanın karşı karşıya olduğu küresel ısınma sorunu, endüstriyel süreçler, ulaşım ve enerji kullanımı gibi her türlü insan faaliyetinin çevresel etkilerinin hesaba katılmasını gerektirir. Yukarıda belirtilenlere dayanarak, biyokütle tedarik zinciri ağ tasarımındaki olası sorunların ve eğilimlerin bir listesini belirlemek için yenilikçi bir sınıflandırma şemasıyla sistematik bir literatür incelemesi sunulmaktadır. Ardından, kesintiler altında senaryo tabanlı karma tamsayı doğrusal programlama modeli geliştirilmiştir. Hem tedarik kesintilerine hem de tesis kesintilerine karşı üç dayanıklılık stratejisi uygulanmaktadır: (1) çoklu kaynak, (2) kapsama mesafesi ve (3) yedek atama stratejisi. Önerilen her dayanıklılık stratejisinin etkilerini analiz etmek ve doğrulamak için, farklı varsayımlara sahip birkaç durum göz önünde bulundurularak karşılaştırmalı analizler yürütülmektedir. Son olarak, olasılık dağılımının kısmi bilgisiyle belirsizliği ele almak için, en kötü durum ortalama koşullu riske maruz değer risk ölçüsüne dayanan, riskten kaçınan iki aşamalı dağıtımsal olarak sağlam bir optimizasyon yaklaşımı geliştirilmiştir. Önerilen dayanıklı BSCND, karbon emisyonlarını azaltmak için ceza maliyetini tanımlayan modele çevresel hususları dahil eder. Ve, tedarik zincirini kesintilere karşı güçlendirmek için talep tabanlı bir yedekleme atama stratejisi kullanılır.
Özet (Çeviri)
The growing attention of the scientific researches towards to biomass resources has made optimal biomass supply chain network design more popular. Biomass supply chain is an integrated network of suppliers, facilities, and demand points, and also has a dynamic, complex, and large-scale system structure with the processes of biomass acquiring, manufacturing, storing and distribution etc. Thus, biomass supply chain network design is required to manage these interdependent and interconnected processes. However, under changing conditions, both supply chain components and markets at the global level are affected by each other, which creates challenges and increases complexity for biomass supply chain managers in the real world. The existence of uncertainties is the main challenge for decision makers in the planning process. These uncertainties include risk factors that have the potential to cause disruptions in the flow of products and result in large economic losses in the long run. Considering the complex and large-scale structure of the biomass supply chain, uncertainties and disruptions have greater attention in the context of the sensitivity and vulnerability of the supply chain to disruptions. The motivation for this Thesis is primarily based on the need to strengthen the network design of the biomass supply chain against potential disruptions. Furthermore, the global warming problem that the whole world is facing requires taking into account the environmental impacts of all kinds of human activities such as industrial processes, transportation, and energy use. Based on the above-mentioned, a systematic literature review is presented with an innovative classification scheme to identify a list of potential issues and trends in biomass supply chain network design. Then, a scenario-based mixed-integer linear programming model is developed under disruptions. Against both supply disruptions and facility disruptions, three resilience strategies are implemented: (1) multisourcing, (2) coverage distance, and (3) backup assignment strategy. To analyze and validate the effects of each proposed resilience strategy, comparative analyses are conducted considering several cases with different assumptions. Finally, to handle uncertainty with partial information of probability distribution, a risk-averse two-stage distributionally robust optimization approach, based on the worst-case mean-CVaR risk measure, is developed. The proposed resilient BSCND incorporates environmental consideration into the model defining a penalty cost to mitigate carbon emissions. And, a demand-based backup assignment strategy is employed to strengthen the supply chain against disruptions.