Türkiye, İngiltere ve Malta hukuk sistemlerinde yatırım yoluyla vatandaşlık kazanılmasının mukayeseli incelenmesi
Comparative analysis of through of investment earned citizenship to the legal system in Turkey & England & Malta
  1. Tez No: 770468
  2. Yazar: MİKAİL ENES ÇUBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Vatandaşlık hukuku, klasik anlamda temel hukuk disiplinlerinden biridir. Yatırım yoluyla vatandaşlık kazanılması ise, varlıklı yabancıların ve çoğu zaman ailelerinin bir yatırım karşılığında ikinci bir vatandaşlık kazanması için kullanılan ifadedir. Özellikle son on yıldır yoğun bir şekilde tartışılan yatırım yoluyla vatandaşlık programlarının akademik tez boyutunda ele alındığı çok fazla çalışmaya denk gelmek mümkün değildir. Yatırım yoluyla vatandaşlık programlarının incelendiği bu tezde, öncelikle terminolojik olarak yatırım yoluyla vatandaşlık ifadesi irdelenmiş, sonrasında ise vatandaşlık hukukuna hâkim prensipler ışığında yatırım yoluyla vatandaşlık olgusu tartışılmıştır. Mukayeseli hukuktan birçok örnekle yatırım yoluyla vatandaşlık uygulamaları ve politikaları örneklendikten sonra ise Türkiye, İngiltere ve Malta hukuk sistemlerindeki yatırım yoluyla vatandaşlık programları yerel mevzuatları ışığında incelenmiştir. Nihai olarak da detaylı olarak incelenen bu üç ülke hukuk sistemindeki yatırım yoluyla vatandaşlık uygulamalarının benzer ve farklı yönleri ayrı başlıklar halinde irdelenip tezin son kısmında da görüşlerimize yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Citizenship law is one of the basic legal disciplines in the classical sense. Citizenship by investment is the expression used by wealthy foreigners and often their families to acquire a second citizenship in exchange for an investment. It is not possible to come across many studies in which citizenship-by-investment programs, which have been discussed intensively in the last ten years, are handled in the academic thesis. In this thesis, in which citizenship by investment programs are examined, first of all, the terminological citizenship by investment is examined, and then the concept of citizenship by investment is discussed in the light of the principles prevailing in citizenship law. After exemplifying citizenship by investment practices and policies with many examples from comparative law, citizenship by investment programs in the legal systems of Turkey, England and Malta are examined in the light of local legislation. Finally, similar and different aspects of citizenship by investment practices in the legal systems of these three countries, which are examined in detail, are examined under separate headings and our opinions are included in the last part of the thesis.