Yenilik üzerine üç makale
Three essays on innovation
  1. Tez No: 770469
  2. Yazar: ŞULE YÜKSEL ÇAKIRCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez, yenilik üzerine üç ampirik çalışmadan oluşmaktadır. Birinci bölümün amacı, 1996-2018 yılları arasında 36 gelişmiş ve gelişmekte olan ülke için ekonomik büyüme ve yenilik arasındaki ilişkiyi panel eşbütünleşme ve panel nedensellik analizi kullanarak incelemektir. Araştırmanın iki ana sonucu vardır. Birincisi, panel nedensellik testi, ekonomik büyüme ve patent başvurularının sayısı ile ekonomik büyüme ve PCT belgeleri arasında çift yönlü bir nedensellik ortaya koymaktadır. Ayrıca ekonomik büyümeden yenilik endeksine doğru tek yönlü bir nedensellik vardır. İkinci olarak AMG tahmin sonuçları, ekonomik büyümenin patent başvuru sayısı ve yenilik endeksi üzerinde pozitif etkisi olduğunu, patent başvuru sayısı ve PCT belge sayısının ise ekonomik büyüme üzerinde pozitif etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. İkinci bölümün amacı, 1980-2019 yılları arasında Türkiye'de finansal gelişmenin yenilik üzerindeki etkisini zaman serisi analizine dayalı ARDL yöntemiyle incelemektir. Ana bulguya göre finansal gelişme ile yenilik arasında ters U şeklinde bir ilişki vardır. Üçüncü bölümün amacı, panel veri analizine dayalı genelleştirilmiş momentler metodunu kullanarak 2011-2019 yılları arasında 25 OECD ülkesinde uluslararası göçün yenilik üzerindeki etkisini incelemektir. Bu bölümün ana sonucu, uluslararası göçün patent başvuru sayısı, yüksek teknoloji ihracatı ve küresel inovasyon endeksi üzerinde pozitif bir etkisinin olduğunu göstermektedir. Ayrıca, girdi alt endeksinin bileşenlerini ayrı ayrı içeren modellerde uluslararası göçün inovasyon çıktı alt endeksi üzerindeki etkisi pozitiftir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three empirical studies on innovation. The purpose of the first chapter is to examine the relationship between economic growth and innovation for 36 developed and developing countries between 1996 and 2018 using panel cointegration and panel causality analysis. The study has two main results. First, the panel causality test reveals a bidirectional causality between economic growth and the number of patent applications, and economic growth and PCT documents. Morever, there is unidirectional causality from economic growth to innovation index. Second, the results of AMG estimaton present that economic growth has positive effect on the number of patent applications and the innovation index, and the number of patent applications and PCT documents have positive effect on economic growth. The purpose of the second chapter is to examine the effect of financial development on innovation in Turkey between 1980 and 2019 using ARDL method based on time series analysis. According to the main finding, there is an inverted U-shaped relationship between financial development and innovation. The purpose of the third chapter is to examine the effect of international migration on innovation in 25 OECD countries between 2011 and 2019 using the generalized moments method based on panel data analysis. The main result of this chapter shows that there is a positive effect of international migration on the number of patent applications, high technology exports and the global innovation index. In addition, the effect of international migration on the innovation output sub-index is positive in the models, including the components of the input sub-index separately.