Küresel değer zincirleri üzerine üç makale
Three essays on global value chains
  1. Tez No: 951056
  2. Yazar: SEFA TOPUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY TOSUNOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez çalışması küresel değer zincirleri üzerine üç makaleden oluşmaktadır. Birinci makalede küresel değer zincirlerine katılım yoluyla ortaya çıkan çevresel bilgi taşmalarının çevresel yeniliğe etkileri araştırılmaktadır. Çalışmada Negatif Binom Regresyon Modeli ve Poisson Pseudo Maksimum Olabilirlik yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, küresel değer zincirleri üzerinden ortaya çıkan bilgi taşmalarından düşük gelirli ülkeler yüksek gelirli ülkelere göre daha fazla fayda sağlamaktadır. Ayrıca fikri mülkiyet haklarının düzenleyici etkisine ilişkin ampirik bulgulara göre, düşük gelirli ülkelerde güçlü fikri mülkiyet hakları bilgi taşmalarının yeniliğe etkisini yüksek gelirli ülkelere göre azaltmaktadır. Çevresel regülasyonlara ilişkin olarak, düşük gelirli ülkelerde regülasyonlardaki artışın bilgi taşmalarının yenilik üzerindeki etkisine yüksek gelirli ülkelere göre pozitif katkı yapmaktadır. İkinci makalede, Avrupa Birliği'nin Meksika, Güney Afrika ve Cezayir ile olan serbest ticaret anlaşmalarının Türkiye üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Farkların-farkı yöntemi kullanılarak elde edilen bulgular, AB'nin üçüncü ülkelerle yaptığı serbest ticaret anlaşmaların hem ileriye doğru hem de geriye doğru küresel değer zincirlerine katılım açısından Türkiye üzerinde herhangi bir ticaret saptırıcı etkinin ortaya çıkmadığını göstermektedir. Üçüncü makalede, Türkiye'nin ticaret ortağı ülkelerle jeopolitik mesafesindeki artışın ileriye ve geriye doğru küresel değer zincirlerine katılımına etkisi Poisson Pseudo Maksimum Olabilirlik yöntemiyle araştırılmıştır. Jeopolitik mesafedeki artışın, ileriye doğru küresel değer zincirlerine katılımı olumsuz etkilediği, ancak geriye doğru küresel değer zincirleri üzerinde olumsuz etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Jeopolitik mesafenin geriye doğru küresel değer zincirlerine katılımına etkisinin heterojen olduğu saptanmıştır. Ayrıca Türkiye'nin küresel değer zincirlerine katılımı bakımından Doğu Asya bölgesinin jeopolitik faktörlere karşı daha dirençli olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three articles on global value chains (GVCs). The first article examines the impact of environmental knowledge spillovers, arising from GVC participation, on environmental innovation. Using the Negative Binomial Regression Model and Poisson Pseudo Maximum Likelihood method, the findings show that low-income countries benefit more from these spillovers than high-income countries. Additionally, empirical findings on the regulatory effect of intellectual property rights indicate that strong intellectual property rights in low-income countries reduce the impact of knowledge spillovers on innovation compared to high-income countries. Regarding environmental regulations, in low-income countries, an increase in regulations positively contributes to the effect of knowledge spillovers on innovation compared to high-income countries. The second article investigates the effects of the EU's free trade agreements (FTAs) with Mexico, South Africa, and Algeria on Turkey. The findings obtained using the differences-in-differences method indicate that the free trade agreements between the EU and third countries do not lead to any trade diversion effect on Turkey in terms of participation in both forward and backward global value chains. The third article analyzes how geopolitical distance between Turkey and its trade partners affects its GVC participation, using Poisson Pseudo Maximum Likelihood. Increased geopolitical distance negatively impacts forward GVC participation but has no significant effect on backward GVC linkages, with heterogeneous effects observed. Additionally, East Asia shows greater resilience to geopolitical factors in Turkey's GVC integration.