Assessment of construction structure problems in high temperature in Iraq
- Tez No: 770474
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER.CELIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yangın sırasında betonda genleşme meydana geldiğinden beton çatlamaya başlar. beton karışımında kullanılan kumun türü ve miktarı ile çakıl türü ve beton karışımındaki çimento ve su oranı. yardımcı olabilecek başka bir faktör daha vardır. Yaş faktörüne bağlı olarak betonda genleşme durumunun ortaya çıkması yangının bitiminden sonra beton. Yüzey betonu yangının ilk yarım saatinde düşer ve Özellikle yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında, beton fisyonlarının ince yüzey tabakaları meydana gelir ve yüzeyler bir kat arkasından ayrılır Yüzey betonunun bu tür çökelmesine fisyon denir beton bir nem yüzdesi içerdiğinde yağış. Başka bir türü daha vardır ve buna peeling denir. Bu süreçte, yüzeyin kademeli olarak ayrılması katmanlar, özellikle paralel olan bina yapısındaki kolon ve köprülerde meydana gelir. betondaki yüzey katmanlarının kademeli olarak ayrılmasına yardımcı olabilecek çatlaklar meydana gelir. Bir yangın beton bir yapıyı etkilediğinde, tasarımın bir durum değerlendirmesi yapılır. işlevini sağlamak. İzin değerlendirmesinden sonra yapının yapılıp yapılmayacağına karar verilir. onarılması veya ciddi durumlarda yıkılması gerekir. Durum değerlendirme haritalarında görsel hasar ve hasarı tespit etmek için kullanılan ölçüm yöntemlerinden elde edilen sonuçlar. Önemli olan Hasar seviyesi, hem güvenlik hem de güvenlik açısından yeterli iyi bir doğrulukla belirlenebilir. ekonomik nedenlerle. Rapor iki bölüme ayrılmıştır, test yöntemlerinin test edildiği bir literatür bölümü. durum değerlendirmelerinde yaygındır ve ayrıca fedainin olduğu deneysel bir bölüm olarak tanımlanır. çekiç ölçümleri, ultrason ölçümleri ve mikroskopi ile yeni bir yangından etkilenen betonu değerlendirmek için geliştirilmiş bir metodolojidir. Yeni metodoloji, delinmiş silindirlerde basınç testinin altında optik deformasyon ölçümü, sürekli bir yangından etkilenen betonun kesitindeki hasar seviyesinin değerlendirilmesi. Göre Literatür çalışması ve deneysel bölümden elde edilen sonuçlar iki farklı düzeyde önerilmektedir. soruşturma. Birinci seviye yeterli bilgi sağlamıyorsa daha karmaşık yöntemler tavsiye edilir. Etkilenenler de dahil olmak üzere yangın bölgesinin görsel olarak incelenmesiyle yangın alanındaki yapı ve diğer etkilenen nesneler ile kurtarma servisinin raporu ve diğer yangınla ilgili gözlemler, yangının şiddeti, süresi ve yayılması tahmini. Bölünme, deformasyonlar, delaminasyonlar ve diğer görünür gibi betonda hasarlar etkiler belgelenmiştir. Normal bir çekiç ve keski kullanmak, katmanlara ve diğer zayıf bölgelere ayrılabilir. bulunan. Karmaşık yangın senaryolarında, aşağıdakiler için bir sınıflandırma sistemi kullanmak uygundur. yaralanmalar. Bu durumlarda, fedai çekici kullanmak ve ultrason yapmak bile yardımcı olabilir. Hasarı ölçmek için ölçümler. Bu yöntemler, güçlü bir şekilde etkilenen bölgeleri belirtir, ancak hasarın derinliği hakkında doğrudan bilgi yok. Çoğu durumda, yukarıda açıklanan anket inşaat için gerekli önlemlere karar verebilmek için yeterli bilgiyi sağlar. Ancak bazı durumlarda, hasarın derinliğinin daha doğru bir şekilde belirlenmesine ihtiyaç duyulur. Bu durumlarda, karotlar inşaatta delinebilir ve laboratuvar yöntemleri kullanılarak değerlendirilebilir. İçinde yapıdan delinen bir çekirdek ile bağlantı, ultrason ölçümleri yapılabilir çekirdek boyunca farklı derinlik uygulanır. Bu şekilde değerlendirici, konu hakkında doğrudan bir fikir edinir. yaralanmanın derinliğini ve ardından numuneyi düzeltme fırsatına sahip olun. O zaman laboratuvarda Bu konuda önemli bilgiler sağlayan bir mikroskopta incelenen çatlaklar ve renk değişiklikleri Yangın sırasında donatının maruz kaldığı maksimum sıcaklık. Ayrıca çatlama Yüksek çatlama yoğunluğu nedeniyle yapının dayanıklılığı hakkında bilgi sağlar. donatı korozyonu riskini artıran yüksek geçirgenlik. Direk yapmak için yangının yangından etkilenen betonun mekanik özelliklerini nasıl etkilediğinin ölçülmesi, çekirdekler aynı anda bir basınç test makinesine yüklenebilir deformasyonlar temassız bir ölçüm sistemi ile ölçüldüğü için. bu gerçek verir yangından zarar görmüş parçalar deforme olduğu için çekirdeğin enine kesiti boyunca mekanik tepki daha yük altında. Bu yöntem, haç boyunca hasar seviyesinin bir resmini sağlar. kalan gücün daha güvenilir bir değerlendirmesine yol açan bölüm.
Özet (Çeviri)
During the fire, the concrete begins to crack as expansion occurs in the concrete, which depends on the type and quantity of sand used in the concrete mix, as well as on the type of gravel and the proportion of cement and water in the concrete mix. There is another factor that may help the emergence of the state of expansion in the concrete, depending on the factor of the age of the concrete after the end of the fire. The surface concrete falls in the first half hour of the fire, and the thin surface layers of concrete fissions occur, especially when exposed to high temperatures, and the surfaces split one layer behind This type of precipitation of surface concrete is called fission precipitation when the concrete contains a percentage of moisture. There is another type and it is called peeling. In this process, a gradual separation of the surface layers occurs, especially in the columns and bridges in the building structure, in which parallel cracks occur that may help in a gradual separation of the surface layers in concrete. When a fire has affected a concrete structure, a condition assessment of the design is made to ensure its function. After the permit assessment can a decision is made as to whether the structure needs to be repaired or in severe cases demolished. At the condition assessment maps visual damage and results from measurement methods used to detect damage. It is important that the level of damage can be determined with sufficient good accuracy both in terms of safety but also for economic reasons. The report is divided into two parts, a literature part where test methods that are common in condition assessments is described as well as an experimental part where bouncer hammer measurements, ultrasound measurements and microscopy are compared with a new methodology that has been developed to evaluate fire-affected concrete. The new methodology, optical deformation measurement below pressure test on drilled cylinders, enables a continuous evaluation of the damage level in the cross section of the fire-affected concrete. Based on the literature study and the results from the experimental part are recommended two different levels of the investigation. If level one does not provide sufficient information more complicated methods are recommended. Through a visual examination of the fire site both including the affected structure and other affected objects at the fire site as well as the rescue service's report and other observations in connection with the fire, the intensity, duration and spread of the fire can be estimated. Damage to the concrete such as splitting, deformations, delaminations and other visible impacts documented. Using a regular hammer and a chisel can delaminate and other weak zones are located. In complex fire scenarios, it is appropriate to use a classification system for the injuries. In these cases, it may even be helpful to use the bouncer hammer and perform ultrasound measurements to quantify the damage. These methods indicate strongly affected zones but provide no direct information about the depth of the damage. In many cases, the survey described above provides enough information to be able to decide on the necessary measures for the construction. In some cases, however, one is needed more accurate determination of the depth of the damage. In these cases, cores can be drilled out construction and evaluated using laboratory methods. In connection with a core being drilled out of the construction, ultrasound measurements can be different depth across the core is implemented. In this way, the assessor gets a direct idea of the depth of the injury and then have the opportunity to correct the sampling. In the laboratory is then studied cracks and color changes in a microscope, which provides important information about it maximum temperature to which the reinforcement has been exposed during the fire. Cracking also provides information on the durability of the structure due to a high cracking intensity provides high permeability, which increases the risk of reinforcement corrosion. To make a direct measurement of how the fire has affected the mechanical properties of the fire-affected concrete, the cores can be loaded in a pressure testing machine at the same time as the deformations are measured with a non-contact measuring system. This gives the real mechanical response along the cross-section of the core because of the fire-damaged partsdeforms more under load. This method provides a picture of the level of damage throughout the cross section which leads to a more reliable assessment of the residual strength.