Sporda sponsorluk uygulamalarının sponsor olan ve alan açısından incelenmesi
İnvestigation of sponsorship practices in sports from the perspective of the sponsor and the beneficiary
- Tez No: 770478
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR PEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Spor sponsorluğu, spor ve spor etkinliklerinin sponsorluğunu kapsamaktadır. Bireysel, takım ve organizasyon gibi şekiller alan spor sponsorluğu, sponsorluk türleri arasında en yaygın sponsorluk türüdür. Bu çalışmanın amacı sporda sponsorluk uygulamalarının sponsor olan ve alan açısından incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda sponsor olan kişi/firma ve sponsor alan kulüpler (Adana Sertaş Spor Kulübü, Antalyaspor Spor Kulübü, Alanyaspor Spor Kulübü ve Kahramanmaraş Spor Kulübü) ile mülakat yapılmıştır. Mülakat formu ile toplanan veriler nitel yöntemle analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre sponsor olanlar sponsorluğu markalarının bilinirliklerinin artması için bir araç olarak kullanmaktadır. Buna ek olarak sponsorluk faaliyetleri ile müşteri sayılarında da artış beklemektedirler. Sponsor alan içinse maddi destek büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Sports sponsorship includes the sponsorship of sports and sporting events. Sports sponsorship, which takes forms such as individual, team and organization, is the most common type of sponsorship. The aim of this study is to examine the sponsorship practices in sports in terms of sponsor and field. For this purpose, interviews were conducted with the sponsoring person/company and the sponsoring clubs (Adana Sertaş Sports Club, Antalyaspor Sports Club, Alanyaspor Sports Club and Kahramanmaraş Sports Club). The data collected with the interview form were analyzed with the qualitative method. According to the findings, sponsors use sponsorship as a tool to increase the awareness of their brands. In addition, they expect an increase in the number of customers with sponsorship activities. Financial support is of great importance for the sponsor.