Güçlendirilmiş boşluklu deprem perdelerinin davranışına bağlantı esnekliğinin etkisi
The Effect of semi-rigid connections on the structural behaviour of stiffened coupled shear walls
  1. Tez No: 77051
  2. Yazar: MUHSİN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AKSOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ GÜÇLENDİRİLMİŞ BOŞLUKLU DEPREM PERDELERİNİN DAVRANIŞINA BAĞLANTI ESNEKLİĞİNİN ETKİSİ Muhsin KILIÇ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman: Prof. Dr. Orhan AKSOĞAN Yıl: 1998, Sayfa: 96 Jüri : Prof. Dr. Orhan AKSOĞAN : Prof. Dr. Cengiz DÜNDAR : Doç. Dr. Naki TÜTÜNCÜ Bu çalışmada, elastik veya rijit temeller üzerine oturmuş, elastik bağlantılı boşluklu perdeler incelenmiştir. İlk olarak, perdeler ve boşluklu perdeler hakkında genel bilgiler verilmiş ve boşluklu perdelerdeki bağlantı kirişlerinin ve kiriş perde bağlantısının boşluklu perdenin davranışına etkileri incelenmiştir. Boşluklu perde analiz yöntemleri kısaca anlatıldıktan sonra sürekli bağlantı yöntemi ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Daha sonra, bu yöntemden yararlanarak elastik bağlantılı boşluklu perdelerin analizini yapmak için, bağlantı kirişlerini sürekli bağlantı ortamlarına çeviren ve bunların birim boylarındaki kesme kuvveti fonksiyonlarım temel bilinmeyenler olarak alan bir yöntem kullanılmıştır. Son olarak, hazırlanan bilgisayar programı ile literatürden çeşitli örnekler çözülmüş ve elde edilen sonuçlar SAP90 bilgisayar programı ile elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Anahtar kelimeler : Deprem Perdesi, Boşluklu Perde, Sürekli Bağlantı Yöntemi, Elastik Bağlantı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS THE EFFECT OF SEMI-RIGID CONNECTIONS ON THE STRUCTURAL BEHAVIOUR OF STIFFENED COUPLED SHEAR WALLS Muhsin KILIÇ DEPARTMENT OF CIVIL ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor: Prof. Dr. Orhan AKSO?AN Year: 1998, Pages: 96 Jury : Prof. Dr. Orhan AKSO?AN : Prof Dr. Cengiz DÜNDAR : Assoc. Prof. Dr. Naki TÜTÜNCÜ In this work, coupled shear walls on rigid or flexible foundations, with semi rigid connections are studied. At first, a presentation has been made about the behaviour of shear walls and coupled shear walls and the effect of the connecting beams and their connections to the walls on the structural behaviour of the coupled walls is considered. After a brief explanation about the analysis methods of coupled shear walls, the continuous connection method has been examined in detail. Then, a method, to analyze shear walls with semi-rigid connections making use of this technique, has been used, that treats the connecting beams as continuous laminae and takes the functions of the shear flows in them as the fundamental unknowns. Finally, a computer program was prepared with which various examples from literature were solved. The results found were compared with those found using SAP90 computer program. Key Words : Shear Wall, Coupled Shear Wall, Continuous Connection Method, Semi-Rigid Connection. n