XIX. yüzyılın ilk yarısında Karaağaç-ı Gölhisar kazasında (Acıpayam) nüfus
The population of Karaağaç-ı Gölhisar district in the first half of the 19th century (Acıpayam)
- Tez No: 770511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışma Karaağaç-ı Gölhisar kazasına ait 1830 ve 1840 yıllarında tutulan iki ayrı nüfus defterinden yararlanılarak hazırlanmıştır. Çalışmada iki ayrı döneme ait nüfusun doğum ve ölüm kayıtlarının tespiti, nüfusun sosyo-ekonomik durumu, hane yapısı ve bunların yerleşmelere dağılımı üzerinde durulmuştur. İlk çağlardan itibaren yerleşmeye sahne olan sahanın 1830 yılında 40 köy ve 5 çiftliği bulunurken 1840 yılında 40 köy ve 2 çiftliği bulunmaktaydı. Kazada kasaba veya şehir niteliği taşıyan herhangi bir yerleşme iki dönem içerisinde de bulunmazken erkek nüfusu 1830 yılında 10.246 kişi ve 4.940 haneden 1840 yılında ise 9.907 kişi ve 4.842 haneden oluşmaktaydı. Kaza nüfusunun en fazla olduğu Kızılhisar, Kaysar, Afşar, Güney köyleri Denizli- Burdur yolu üzerindedir. Ulaşım hattı nüfusun belirli yerlerde toplanmasına etki etmiştir. Kaza içerisindeki hane büyüklüğü 1830 yılında ortlama 4,15 ve 1840 yılında 4,09'dur. Kaza nüfusunun çoğunluğu her iki dönemde de faal (çalışabilir nüfus) yaş gurubunda yer almaktadır. 1831 yılında kazada gerçekleşen ölümlerin ise muhtemelen bu dönemde yaşanan bir salgın hastalıktan kaynaklandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was prepared by using the 1830 and 1840 population registers of the Karaağa-ı Gölhisar district. The focus was on the collection of death records, class-economic status, household structure and the rest of them, which were collected in two separate places. While there were 40 villages and 5 farms in the 30 years that were the scene of the establishment from the first ages, there were 40 villages and 2 farms in 1840. While there were no two boys in any school in the town or region in the accident, it consisted of 10,246 and 4,940 households in 1830 and 9,907 and 4,842 households in 1840. The villages of Kızılhisar, Kaysar, Afşar and Güney, where the accident is the most, are on the Denizli-Burdur road. Act directly within the transportation line. The death toll was 4.15 in 1830 and 4.09 in 1840. The accident settlement is in the active (first urbanizable) age group in both cities. In 1831 cases of accidental deaths may be experienced due to an illness during this period.