Sosyal medya alışverişlerinin ağızdan ağıza iletişim ve satın alma niyeti üzerindeki etkisi: Bir araştırma
The effect of social media shopping on word-of-mouth communication and purchase intention: A study
- Tez No: 770519
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BUĞRA HAMŞIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sosyal medya pazarlaması, sosyal medya kullanımı ve ağızdan ağıza iletişime yönelik literatür incelendiğinde, pek çok kaynak bulunmaktadır. Ancak, Türkiye'deki sosyal medya kullanıcıları üzerinde sosyal medya web sitelerinde ürünlere göz atma, ağızdan ağıza bilgi paylaşımı ve satın almaya yönelik konu, henüz literatürde yerini almamıştır. Bu çalışmada; faydacı motivasyon ile sosyal medya üzerinden yapılan alışverişlerin, ağızdan ağıza iletişim ve satın alma niyeti üzerindeki etkisi incelemeye çalışılmıştır. Çalışmanın evrenini Türkiye'deki sosyal medya kullanıcıları oluşturmaktadır. Araştırma çalışma grubunda, 433 sosyal medya kullanıcısı yer almaktadır. Araştırmada, kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak anket tekniğiyle veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Katılımcıların çoğunluğunu kadın kullanıcılardan oluşmaktadır. Elde edilen veriler, frekans analizi, korelasyon, regresyon ve güvenilirlik analizleri ile incelenmiştir. Analiz sonucuna göre, sosyal medya alışverişlerindeki faydacı boyutlar ve sosyal medya ürün taramasının faydacı motivasyon ile arasında pozitif etki olduğu görülürken, sosyal medya ürün taraması ile ağızdan ağıza ve satın alma niyet arasında ise olumlu etkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
There are many researches, when the literature on social media marketing, use of social media and word of mouth communication are examined. However, the issue of browsing products on social media websites with utilitarian motivation, sharing information by word of mouth and purchasing on social media users in Turkey. In this study, the effect of shopping on social media on word of mouth communication and purchase intention was tried to be examined. The population of the study consists of social media users in Turkey. There are 433 social media users in the research working group. In the research, the data were analyzed by using the convenience sampling method and the survey technique with SPSS 22.0 programme. The majority of the participants are female users. The obtained data were analyzed by frequency analysis, correlation, regression and reliability analysis. According to the analysis result, it was found that the utilitarian dimensions of social media shopping and social media product browsing had a positive effect on utilitarian motivation. And also, it was found that word of mouth and purchase had a positive impact in social media product browsing.