Construction of cultural identity in a globalized world: The case of being gay in Turkey
Küreselleşen dünyada kültürel kimliğin oluşturulması: Türkiye'deki geylerin durumu
- Tez No: 770521
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL BAYKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tez Türkiye'deki gey erkeklerin, yerel kültürleri ile küreselleşmenin ortaya çıkardığı küresel gey kültürü arasındaki etkileşim sonucunda kültürel kimliklerini nasıl oluşturduklarını bulmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, kültürel kimliğin toplu bir yaşam biçimine üyeliği gerektirdiği önermesiyle başlamaktadır. Ancak, toplu ve bireysel kimlikler esnektir. Toplumsal normatif yapılar ile iç içe geçtikleri gibi kültür ve kültürel kimliği yeniden yapılandırılmaya teşvik eden küresel etkiler ile de değişebilirler. Dolayısıyla, bu çalışma Türkiye'deki gey erkeklerin kendilerini yerel/toplumsal kültürleri ile tanımlayıp tanımlamadıklarını, ya da küresel gey kimliğini benimseyip benimsemediklerini, eğer benimsiyorlar ise bu sürecin nasıl olduğunu, ya da yerel ve küresel kültürler arasında bir yol bulup melez bir kültürel kimlik oluşturup oluşturmadıklarını araştırmaktadır. Kuramsal bağlamda çalışma, küreselleşme ve melezleşmenin yanı sıra kültürel teoriye dayanır. Türkiye'deki geylerin kültürel kimliklerini nasıl oluşturdukları sorusuna cevap arama amacı doğrultusunda bu çalışma, on beş gey erkek ile yarı yapılandırılmış görüşmeler düzenlemiştir. Nitel bir yaklaşımla yapılan bu çalışma sonucu şu durum gözlemlenmiştir: Türkiye'deki geyler birçok zorluk yaşamasına rağmen Türk kültürüne bağlıdır. Ancak, yerelde yaşadıkları sorunlara bir çözüm yolu olarak gördükleri için küresel gey kültürünü de benimsemektedirler. Bu iki sonuç ele alındığında çalışma, şu sonuca varmıştır: Türkiye'deki geyler yerel kültürü ve küresel gey kültürünü ne oldukları gibi kabullenebilmekte ne de terk edebilmektedir. Dolayısı ile kendilerini bu ikisinin arasında bir yere yerleştirerek melez kültürel kimlikler oluşturmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to explore the ways gay men in Turkey construct their cultural identities under the impact of the interplay between their local culture and the global gay culture that globalization generates. This study starts with the premise that cultural identity entails membership in a collective way of life. However, both collective and individual identities are flexible, entangled in the web of given societal normative constructs, and augmented further by wider global impact that instigates the reconstruction of culture and cultural identity. The study aims to find out if gay men in Turkey identify themselves with their local/societal culture, or if and how they embrace a global gay culture, as they regard it to be offering positive possibilities, or if they hybridize the local and the global culture to find a way in-between these two cultures and themselves. For theoretical context, the study relies upon cultural theory as well as focusing on globalization and hybridization. In pursuing an answer to the construction of cultural identity of gay men in Turkey, the study conducts semi-structured interviews with fifteen gay men. By means of a qualitative approach, the study observes that even though gay men in Turkey experience various difficulties in Turkey, they are attached to their local culture. However, as a result of the difficulties they experience locally, finding it as a way out, they embrace global gay culture as well. Analyzing these two results, the study concludes that gay men in Turkey neither acknowledge nor abandon any of them as the way they are. Thus, while constructing their cultural identity, they find themselves in an in-between position hybridizing these two.