Kazak kültürü üzerine sosyolojik araştırma: Kazakistan örneği
A sociological study on Kazakh culture: The example of Kazakhstan
- Tez No: 978866
- Danışmanlar: PROF. DR. TALİP KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmamda Kazakistan kültürü başta olmak üzere ülkenin tarihine, geleneklerine, güzel sanatlarına, edebiyatına ve müzik aletlerine dair önemli bilgiler yar almaktadır. Kazak devleti, dostluk, hoşgörü ve karşılıklı saygıya dayanmaktadır. Bu da Kazakistan'ı eşsiz kılmaktadır. Her Kazakistanlı 16 Aralık 1991 tarihini net bir şekilde hatırlar. Tam olarak o günden itibaren cumhuriyetimiz bağımsız bir devlet olarak gelişmeye başlamıştır. Bu gelişim büyük çabalar gerektirmiştir. Bugünlerde ekonomi ve insanların yaşam standartları iyileşmekte ve geleceğe olan inanç artmaktadır. Kazakistan, Orta Asya'nın en büyük ülkesi olup farklı doğal güzelliklere ve karasal bir iklime sahiptir. Nüfusu 19 milyonu aşmakta ve pek çok etnik grubu barındırmaktadır. Ülkenin tarihi, antik zamanlardan, farklı göçebe kabilelerden, 1991'de bağımsızlık kazanmasına kadar uzanan olaylarla doludur. Kazakistan özellikle petrol sanayisinde zengin doğal kaynaklara sahiptir. Kazak kültürü küresel bağlamda sürekli gelişen ve kendine özgü geleneklerini, müziğini ve edebiyatını koruyan en özgün kültürlerden biridir. Dünyanın en büyük on ülkesinden biri olan ülkemiz Avrasya'nın merkezinde yer almaktadır. Farklı milletlerden insanların yaşadığı Kazakistan'ın başkenti Astana'dır. Astana çok sayıda yüksek bina, anıt, idari kurum, okul, anaokulu, kolej ve üniversite ile oldukça güzel bir şehirdir. Ayrıca Duman, Mega, Asia Park ve Khan Shatyr gibi kültür ve eğlence kompleksleri, birçok kütüphane ve müze barındırır. Şehir, İşim Nehri'nin kıyısında yer alır ve genç bir şehir olmasına rağmen oldukça etkileyicidir. Kazakistan'ın dikkat çeken özelliklerinden biri de dört iklim bölgesine yayılmış olmasıdır. Bu sayede yeşil çayırlar, sıcak çöller, karla kaplı dağ zirveleri ve geçilmesi zor ormanlar bir arada bulunmaktadır. Bu çeşitlilik, turistler için Kazakistan'ı ilgi çekici ve unutulmaz bir tatil destinasyonu haline getirir.Özellikle açık hava tutkunu ziyaretçiler için yüzyıllardır sırlarını koruyan dağ yolları, kayak pistleri ve mağaralar sunmaktadır. Kazakistan halkı, dost canlısı ve misafirperverdir, bu da ziyaretçilerin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlar.
Özet (Çeviri)
This research explores the sociological and cultural dimensions of Kazakhstani culture. As a multi-ethnic society where different ethnic groups coexist, Kazakhstan serves as an important sociological example of national identity, cultural integration, and social cohesion. The country's traditions, arts, music, and literature are fundamental elements that shape the social structure and play a critical role in preserving individual and collective identity. Since gaining independence on December 16, 1991, Kazakhstan has undergone significant social and cultural transformations. In the post-Soviet period, Pierre Bourdieu's concept of cultural capital has played a crucial role in the reconstruction of national identity. The status of the Kazakh language has been strengthened, traditional values have been reinterpreted, and national identity has been reinforced. However, modernization and globalization have introduced new social dynamics, increasing the influence of Western culture in Kazakh society. Kazakh culture is a fusion of traditional and modern elements. Historically shaped by a nomadic lifestyle, Kazakh arts and handicrafts remain an integral part of social identity in today's globalized world. Similarly, cultural legacies such as the Dede Korkut stories and the literary heritage of Abai continue to serve as fundamental components of the collective memory of the Kazakh people. According to Emile Durkheim's concept of collective consciousness, these cultural elements strengthen social cohesion and reinforce individuals' connection to society. As a multi-ethnic society, Kazakhstan also presents a unique sociological case in terms of inter-ethnic relations and cultural interactions. According to Benedict Anderson's concept of imagined communities, different ethnic identities in Kazakhstan integrate within a shared national consciousness. The state's multicultural policies aim to preserve the cultural identities of various ethnic groups while simultaneously fostering national unity and social harmony.Today, Kazakhstan is in a process of integrating its traditional values with the modern world under the influence of globalization. This transformation presents an important area of study in terms of social change and cultural identity. This research on Kazakh culture and social structure provides valuable insights into the construction of cultural identity, modernization processes, and the dynamics of multicultural societies.