Biopolymer assisted green synthesis of functional cobalt oxide nanoparticles
  1. Tez No: 770530
  2. Yazar: TITILAYOMI ROSELINE ADETORO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KAYGUSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Kobalt oksit nanoparçacıkları, kobalt aljinat biyopolimer jelinin 350 ve 450 derece santigratta termal ayrışmasıyla sentezlendi. Jel tepkisi, toksik olmayan, iyon çapraz bağlama ve düşük maliyet gibi özellikleri nedeniyle, kobalt oksit nanoparçacıkları üretmek için aljinat kullanıldı. Jel boncuklar hazırlandı ve sonuçlar karakterize edildi, kobalt oksitin doğrulanması, tane boyutu dağılımı ve ayrıca kristalit boyutu XRD analizi kullanılarak gerçekleştirilmiştir, partikül boyutunu belirlemek için TEM analizi yapılmıştır. Sonuçlar, kobalt oksit nanoparçacıklarının boyutunun 32 nm olduğunu göstermektedir, GSD ayrıca XRD tepelerinin maksimumunun 1/5 ve 4/5'indeki genişlik kullanılarak hesaplanmıştır. SEM analizi ile birleştirilmiş EDS, kobalt oksit nanoparçacıklarında bulunan elementleri yüzdeleriyle birlikte gösterir.
Özet (Çeviri)
Cobalt oxide nanoparticles were synthesized by thermal decomposition of cobalt alginate biopolymer gel at 350 and 450 degree celcius. Because of its attributes like gel responsiveness, non toxic, ion crosslinking and low cost, alginate was used to produce cobalt oxide nanoparticles.The gel beads were prepared and the results were characterized, the confirmation of the cobalt oxide, grain size distribution and also the crystallite size was carried out using XRD analysis, TEM analysis was done to determine the particle size. The results shows the size of the cobalt oxide nanoparticles to be 32nm, GSD was also calculated using the width at 1/5 and 4/5 of maximum of the XRD peaks. EDS coupled with SEM analysis shows the elements present in the cobalt oxide nanoparticles with their percentage.