Principles for the conservation and presentation of the archaeological heritage at the 6th century Byzantine settlement on Gemiler Island (Lycia)
Gemiler Ada 6. Yüzyil Bizans yerleşiminde arkeolojik mirasin korumasi ve sunumu için prensipler
- Tez No: 770545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Gemiler Ada, antik Likya'nın kuzeybatı kıyısında, Belceğiz Körfezi'nde yer almaktadır. Alan, antik dönemde adadaki ana yerleşim ile yakın ilişki içinde olan birkaç yakın yerleşim yeri ile çevrili bir Erken Bizans yerleşiminin kalıntılarını içermektedir. Gemiler Ada'daki yerleşim, 6. yüzyılda kurulmuştur. Kentsel, mimari ve dekoratif açıdan bir Erken Bizans yerleşiminin tipik özelliklerini barındırmaktadır. Sokak dokusu, sivil ve dini mimari örnekleri ve mimari süsleme, duvar resimleri, mozaikler gibi dekoratif ögelerin kalıntıları oldukça iyi korunmuştur. Yerleşim aynı zamanda Bizans mimarisinin bazı nadir özelliklerini de sunmaktadır. Gemiler Ada ve çevresi geçtiğimiz yıllarda arkeolojik araştırmalara ve kısmi kazılara konu olmuştur. Ancak, bu çalışmaları izleyen yıllarda etkili koruma önlemleri planlanmamış ve uygulanmamıştır. Anakaradaki yerleşimlerinin aksine, adanın konumu alanı turizmden kaynaklanan koruma zorluklarından ve tehditlerinden korumuştur. Öte yandan, koruma önlemlerinin eksikliği, büyük ölçüde doğal ve iklimsel faktörlere maruz kalan arkeolojik alanın ve değerlerinin bozulmasına ve yok olmasına neden olmaktadır. Nitekim son yıllarda özellikle mimari ve dekoratif unsurlarda giderek artan bir kayıp tespit edilmiştir. Dolayısıyla bu tez, alanın sunduğu değerleri, fırsatları ve korunmasına yönelik tehditleri incelemeyi ve alanın korunabilmesi ve daha iyi sunulabilmesi için prensip ve öneriler geliştirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Gemiler Island is located in the Gulf of Belceğiz on the northwest coast of ancient Lycia. This small island comprises the compact and relatively well-preserved remains of an Early Byzantine settlement, surrounded by a few nearby sites (equally with reduced dimensions) which were in close association with the main settlement on the island in Antiquity. The settlement on Gemiler Island was established ex novo in the 6th century (CE) and reveals the typical characteristics of an Early Byzantine provincial town in urban, architectural, and decorative terms. The street pattern, examples of civic and religious architecture, and remains of ornamental elements, such as architectural sculpture, wall paintings, mosaics, and opus sectile are relatively well maintained. The site also offers some rare features of Byzantine architecture. Gemiler Island and its surroundings have been the subjects of archaeological surveys and partial excavations in the past decades, without, however, the application of effective conservation measures. Unlike the nearby mainland settlements, the relatively isolated position of this island has so far protected it from increasing tourism and relevant conservation challenges. On the other hand, the lack of conservation measures results in the deterioration of the archaeological site (and of its remarkable technical and artistic values), which remains largely exposed to natural and climatic factors. As a matter of fact, an increasing loss of architectural and decorative elements, in particular, has been detected in recent decades. This thesis thus aims to analyze the values and opportunities offered by this site, as well as threats and challenges to its conservation, in an attempt to develop principles for sustainable conservation and strategies for a better presentation of this small but significant site, within its archaeological and natural setting.