Development of a presentation framework for an archaeological site case study: Nysa on the meander
Bir arkeolojik alanda sunum çerçevesi geliştirilmesi Menderes Nysa'sı örneği
- Tez No: 338568
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. FUAT GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Mimarlık, Archeology, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma arkeolojik alanların sunumunun, koruma sürecinin etkili bir parçası olarak planlanması üzerine odaklanmıştır. Aynı zamanda, farklı ziyaretçi gruplarına yönelik bilgilendirici ve etkili başlıkların neler olabileceği de tartışılmıştır. ICOMOS Ulluslarası Anıtlar ve Sitler Konseyi, kültürel miras alanlarında etkili yorum ve sunum çalışmalarının yürütülümesine yönelik temel prensipleri belirlemiştir. Bu tez çalışması bu prensip başlıklarını analiz ve değerlendirme başlıkları olarak kullanmış ve alan hakkındaki bilgileri bu başlıkların rehberliğinde toplamıştır. Bu prensipler, `erişim ve anlama', `bilgi kaynakları'nın doğruluğu, `ortam ve bağlam' özeni, `özgünlük'ün korunması, `devamlılık' için planlama, `dahil edilebilirlik' ve `araştırma, değerlendirme ve eğitim'in devamını sağlamak olarak sıralanabilir.Bu çalışma, yukarıda bahsedilen uluslararası yorum ve sunum ilkelerinin gerekliliğini göz önünde bulunsurarak, Aydın'da yer alan Menderes Nysa'sı arkeolojik alanının yorumu ve sunumunu analiz ve değerlendirmesini yapmaktadır.Bu alan araştırma ve kazı çalışmalarının halen devam ettiği, Roma Dönemi arkeolojik kalıntılarını içermektedir. Öncelikle bu alandaki araştırma, kazı ve koruma çalışmalarının değerlendirilmesi için, alandaki mimari kalıntıların şu anki durumu analiz edilmiştir. Daha sonrasında, Menderes Nysa'sına özel önerilecek sunum çerçevesi için, alanda bulunan sunum çalışmaları analiz edilmiş ve değerlendirişmiştir.Sunum çerçevesi ICOMOS Ename Tüzüğü'nün belirlemiş olduğu ilkeler doprultusunda geliştirilmiştir. Sunum çerçevesi kapsamında var olan uygulamalar, `Gezi Güzergahı', `Odak Noktaları' ve `ziyaretçi Merkezi'dir. Bütün uygulamalar alan için özel olarak değerlendirilip geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on how archaeological sites presentation can effectively be planned and operated as an integral part of preservation process. Moreover, the possible and effective presentation subjects are discussed for different target visitor groups. The ICOMOS Charter for the Interpretation and Presentation of Cultural Heritage Sites, which was initiated by the International Council on Monuments and Sites (ICOMOS), offers professional principles for effectively interpreting and presenting cultural heritage sites. This study applies these principles as analysis and evaluation criteria of the case study. The Charter principles include `access and understanding?, soundness of `information sources?, attention to `setting and context, preservation of `authenticity?, planning for `sustainability?, concern for `inclusiveness?, and importance of `research, evaluation and training?Considering the necessity of correlating these international principles with interpretation practices, this study analyzes and assesses interpretation and presentation at the archaeological site Nysa in Aydın.This site is composed of Roman Period architectural remains where the research and excavation studies partly continue. Firstly, the existing situation of the architectural remains is analyzed to evaluate the research, excavation and conservation studies done in the site. Secondly, the current presentation state is analyzed and evaluated to propose the optimal presentation framework for an archaeological site, in specific case of Nysa on the Meander.The presentation framework is developed in order to determine the principles of the implementations in the guidance of the ICOMOS Ename Charter principles. These implementations are defined as `Itinerary, `Focus Points, and `Visitor Center?. Every implementation has been developed in accordance with specific features designated for the site.