Minimum yaşam alanları kapsamında konut tipolojisi ve taşınabilir mekanlar için tasarım önerileri
Housing typology within minimum living areas and design recommendations for portable spaces
- Tez No: 770557
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONURCAN ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma, iç mekân ve iç mekân donatılarının yerden tasarruf etmeyi ön planda tutarak tasarlanmasında insan odaklı üretim esaslarını incelemektedir. Bu konudaki minimum yaşam alanı yaklaşımının insan ölçeği ile alakası tartışılmıştır. Bir minimum yaşam alanı ve mobilya tipolojisi önerisi sunulan tezde; yaşam kalitesi ve ergonomik açıdan iç mekân kurgusu kriterleri belirlenmiş; bu kapsamda incelemesi yapılmıştır. Ergonomi teriminin, literatürde yaygın kullanımına bakıldığında, yaşam alanlarından ve konutlardan bağımsız incelenmesi; eğitim yapıları, hastaneler, ulaşım araçları gibi yaygın kullanım alanları ve uzun süreler vakit geçirilen yerler veya verimin yüksek olması gereken yerler olduğu görülmüştür. Konut ve yaşam alanları adına yapılan çalışmaların artırılması adına bu tezde, insan odaklı üretimin konut içindeki yaşam alanları açısından incelemesi yapılmıştır. Tezin son bölümünde, hareketli – taşınabilen mekanlara yönelik bir öneri projesi sunulmuştur. Bu projeyi destekleyen mekân organizasyonu kararları için; kişi sayısına bağlı değişip gelişen plan şemaları oluşturulmuştur. Malzeme seçimi için hafif- güçlü malzeme literatürü araştırılmış, ahşap ve metal strüktürler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research examines the principles of human-oriented production in the design of interior and interior furnishings by prioritizing space saving. The relevance of the minimum living space approach to human scale is discussed. A minimum living space and furniture typology proposal is presented in the thesis; criteria for interior design in terms of quality of life and ergonomics were determined; Considering the widespread use of the term ergonomics in the literature, examining it independently of living spaces and residences; It has been seen that there are common areas of use such as educational buildings, hospitals, transportation vehicles and places where time is spent for long periods or places where efficiency should be high. In this thesis, in order to increase the work done on behalf of housing and living spaces, human-oriented production has been examined in terms of living spaces in the house. In the last part of the thesis, a proposal project for movable spaces is presented. For spatial organization decisions supporting this project; For material selection, the light-strong material literature was searched and wood and metal structures were examined.