XIX. yüzyılın ilk yarısında Bucak ve Kızılkaya kazalarında nüfus
XIX. population in Bucak and Kızılkaya districts in the first half of the century
  1. Tez No: 770556
  2. Yazar: CENNET YÜCEDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalışmanın amacı XIX. yüzyılın ilk yarısında Bucak ve Kızılkaya kazalarının nüfus yapısını yerleşikler ve konar-göçerler bağlamında ele alıp değerlendirmelerde bulunmaktır. Çalışmanın temel araştırma problemini yerleşik ve konar-göçerler arasındaki nüfus, hane, yaş, doğum, ölüm ve nüfus hareketliliğiyle ilgili olarak benzerlik ve farklılıkların ne/neler olduğu oluşturmaktadır. Bu bağlamda yerleşiklerin aritmetik nüfus yoğunluğu her iki dönemde konar-göçerlere göre daha yüksektir. Nüfusun yaş yapısı anlamında medyan yaş değerleri incelendiğinde konar-göçerlerin daha genç bir yapıya sahip olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca 1830 yılında doğum ve ölümlerin konar-göçerlerde daha fazla olduğu görülmekle birlikte hem 1830 hem de 1840 yıllarında nüfus hareketliliğin yerleşiklerde daha yaygın bir şekilde gerçekleştiği görülmektedir. Dolasıyla Osmanlı Dönemi toplumunda yerleşikler ve konar-göçerler arasında nüfus ve nüfusun nitelikleri anlamında farlılıklar söz konusudur. Bucak ve Kızılkaya kazalarında yaşanan farklılıkların temel nedenleri ise başta iki nüfus grubunun yaşam tarzı olmak üzere hayatlarını idame ettirdikleri tarım ve hayvancılık faaliyetleri ile ilişkili olduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the population structure of Bucak and Kızılkaya districts in the first half of the 19th century in the context of settlers and nomads. The main research problem of the study is what the similarities and differences are in terms of population, households, age, birth, death and population mobility between settled and nomads. In this context, the arithmetic population density of the settlers is higher than that of the nomads in both periods. When the median age values in terms of the age structure of the population are examined, it is understood that the nomads have a younger structure. In addition, although births and deaths were higher in nomads in 1830, it is seen that population mobility was more common in settled people in both 1830 and 1840. Therefore, there are differences in terms of population and characteristics of the population between the settlers and the nomads in the Ottoman period society. The main reasons for the differences in the Bucak and Kızılkaya districts are considered to be related to the lifestyle of the two population groups, and to the agriculture and livestock activities they lead their lives.