Bir işte çalışan ve çalışmayan spor bilimleri öğrencilerinin akademik başarı düzeylerinin seçili değişkenler açısından incelenmesi
Examination of the academic achievement levels of sports science students working and not working in a job according to the selected variables
  1. Tez No: 770593
  2. Yazar: MÜRÜVVET KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM SİNAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırmanın amacı bir işte çalışan ve çalışmayan spor bilimleri öğrencilerinin akademik başarı düzeylerinin seçili değişkenlere göre incelenmesidir. Çalışmaya bir üniversitenin spor bilimleri fakültesinin; beden eğitimi ve spor öğretmenliği, antrenörlük eğitimi ve spor yöneticiliği bölümlerinde öğrenim gören toplam 325 öğrenci katılmıştır. Katılımcıların 129'u kadın ve 196'si erkektir. Araştırmada; veri toplama aracı olarak, orijinali Britton ve Tesser (1991)'a ait olan, Türkçeye uyarlaması ve geçerlilik, güvenirlik çalışmaları Alay ve Koçak (2002) tarafından gerçekleştirilen“Zaman Yönetimi Envanteri”(ZYE)" kullanılmıştır. Ayrıca katılımcıların demografik özelliklerini ortaya koyan 17 maddelik bir bilgi formu da doldurtulmuştur. Araştırmada elde edilen veriler SPSS for Windows 26.0 programı ile analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotlar ve karşılaştırma testleri kullanılmıştır. Ayrıca değişkenler arasındaki ilişki katsayılarını belirlemek için korelasyon analizi yapılmıştır. Yapılan Shapiro-Wilk testi sonuçları verilerin normal dağıldığını gösterdiğinden karşılaştırma testleri ve korelasyon analizi parametrik testlerden seçilmiştir.Yanılma düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Bir işte çalışıp/çalışmama durumuna oluşturulan gruplar karşılaştırıldığında, gruplar arasında akademik başarı düzeyi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark çıkmamıştır. Öğrencilerin akademik başarı ile zaman planlaması becerileri arasında düşük seviyeli, aynı yönlü anlamlı bir ilişki vardır. Zaman planlama puanı yüksek öğrencilerin genel akademik not ortalamaları da yüksektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the academic achievement levels of sports science students who are working and not working in a job, according to selected variables. A total of 325 students studying in physical education and sports teaching, coaching education and sports management departments of a university participated to the work. 129 of the participants are female and 196 of them are male. In the research; as a data collection tool, the“Time Management Inventory”(TIMI), which was originally written by Britton and Tesser (1991), the adaptation to Turkish and studies of validity and reliability studies were carried out by Alay and Koçak (2002) was used. Furthermore, an infomation form with 17 items that exhibite demographic features of participants was filled in. The data abtained in the study were analyzed with the SPSS for Windows 26.0 program. Descriptive statistical methods and comparison tests were used in the evalvation of the data. In addition correlation analysis was performed to determine the correlation analysis was performed to determine the correlation coefficients between the variables. Since Shapiro-Wilk test results showed that the data were normally distributed, comparison tests and correlation analysis were selected from parametric tests. The error level was accepted as 0,05. There was no statistically significant difference between the groups in term of academic achievement, when the groups, that were formed according to the occasion of working or not, were compared. There is low level, same-way significant relationship between students academic achievement and their time planning skills. Students with high scheduling scores also have higher overall academic grades