Asfalt kaplamalarda su hasarı probleminin Marshall stabilite ve dolaylı çekme mukavemeti oranlarıyla karşılaştırmalı incelenmesi
Comparative investigation of the water damage problem in asphalt coatings with Marshall stability and indirect tensile strength ratios
- Tez No: 770621
- Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Asfalt kaplama tabaksının en üst tabakası olan aşınma tabakasına uygun bir şekilde üretilen briketlerde, su hasarından dolayı meydana gelen deformasyonu önlemek ya da en aza indirmek için su hasarı(soyulma) önleyici katkı malzemesi kullanılmıştır. %0.1, %0.3 ve %0.5 katkı oranlarıyla birlikte katkısız(orijinal) haliyle Dolaylı Çekme Mukavemeti ve Marshall Stabilite testlerine tabi tutulmuştur. Bu çalışmanın amacı belli katkı oranları kullanaraktan su hasarı altında numunelerin performans değerlerini karşılaştırmalı irdelemektir. Üretilen özdeş briketler için koşullandırma sistemi uygulanıp Modifiye Lottman (AASHTO T 283) Testine tabi tutulmuştur. Su hasarı problemine yönelik seçilen Modifiye Lottman su hasarı deney yöntemi, belirlenen değerler ve oranlamalar göz önüne alınınca bu deney yöntemi ayırt edici bir yöntem olduğunu göstermiştir. Deneysel çalışmalardan elde edilen verilere bakıp analiz edilince bulguları destekler durumda olduğu, deney yönteminin ayırt edici olduğu ve katkı maddesinin kullanımının kaplamanın performansını etkilediği çok net bir şekilde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the briquettes produced according to the wear layer, additives are used to prevent water erosion (exfoliation) in order to prevent or minimize the deformation caused by water damage. It has been subjected to indirect Marshall tensile strength and stability tests in its pure (original) form with 0.1%, 0.3% and 0.5% additives. The purpose of this thesis is to compare the performance indicators of water-damaged samples using certain contribution coefficients. A conditioning system was also applied to the manufactured identical briquettes and they were subjected to the modified Lottman test (AASHTO T 283). The modified Lottman water damage test method chosen to investigate the water damage problem has shown that this test method is the key method in view of the defined values and proportions. By analyzing the data obtained from the experimental studies, it was clearly determined that they support the conclusions that the experimental method is excellent and that the use of the additive affects the characteristics of the coating.