Konutlarda bireysel ve merkezi ısıtma uygulamalarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of the individual and the central heating applications for the housings
  1. Tez No: 770620
  2. Yazar: FATİH FARUK MARKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Mevcut yüksek lisans tezinde, iki farklı ısıtma uygulaması üç ayrı şekilde eşleştirilmiş ve bu farklı uygulamalar karşılaştırmıştır. Uygulamalardan biri binadaki dairelerden her birinin bağımsız doğalgaz yakıtlı kombi ile ısıtıldığı bireysel uygulama (BU), diğeri ise tüm dairelerin tek doğalgaz kazanı ile ısıtıldığı merkezi uygulamadır (MU). Bu iki farklı uygulama üç ayrı şekilde eşleştirilmıştir. MU'da eşleştirmelerin üçünde de tüm birimlerin 19 C sıcaklıkta olduğu kabul edilmiştir. BU'da ise eşleşme 1 durumunda tüm birimlerin 19 C, eşleşme 2 durumunda salonun 20 C ve diğer birimlerin 15C sıcaklıkta, eşleşme 3 durumunda salonun 20 C sıcaklıkta ve diğer birimlerin ısıtılmadığı kabul edilmiştir. Sayısal hesaplamalar Excel tabanlı bir program ile TS 825'e göre gerçekleştirilmiştir. Farlıl uygulamaların karşılaştırılması, ısıtma enerjisi ihtiyacı ve yakıt tüketimi cinsinden örnek bir bina üzerinde Türkiye'deki farklı derece-gün bölgeler (DGB) için gerçekleştirilmiştir. İki farkıl uygulama için ilk yatırım maliyeti hesabı da yapılmıştır. Ayrıca binanın tek bir konutunda teorik enerji ihtiyacını tahmin etmek için analitik bir ifade elde edilmiş ve ifadenin sonucu hesaplanan sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Eşleştirme 1'de, her iki uygulama için de ısıtma enerjisi ihtiyacı aynı, ancak BU için yakıt tüketimi daha düşük bulunmuştur. Eşleştirme 2 ve eşleştirme 3'te BU için hem ısıtma enerjisi ihtiyacı hem de yakıt tüketimi düşük olmuştur. Ancak, eşleştirme 2'de ısıtma enerjisi ihtiyacı birim hacim bazında karşılaştırıldığında, BU'nun enerji ihtiyacı salon hacmine göre daha düşük, toplam hacme göre daha yüksek olmuştur. Benzer şekilde 3 numaralı eşleştirmede de birim hacim bazlı hesaplama için ısıtılan hacim dikkate alındığında, BU için daha düşük ısıtma enerjisi ihtiyacı, ancak daha yüksek yakıt tüketimi bulunmuştur. Son olarak, MU için yatırım maliyeti daha yüksek olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the current master's thesis, two different heating applications have paired in three different ways and those have compared. One of the applications is the individual application (BU), where each of the houses (flats) is heated with an independent combi boiler, and the other is the central application (MU), where the buildindg is heated with a single natural gas boiler. These two different applications have paired in three different ways. For the all pairings the units in the house have assumed to be 19 C in MU application. In case of BU, for pairing 1 all units is at 19 C, for the pairng 2, the hall is 20C and the other units are at 15C, for the pairing 3 the hall is at 20C and the other units are not heated. Numerical calculations have performed with an Excel-based program according to TS 825 (Turkish Standards 825). Comparison of differen applications has carried out in terms of heating energy need and fuel consumption on a sample building for different degree-day regions (DGB) in Turkey. Additionally, an analytical expression for estimating theoretical energy requirement in a single house of the building has obtained and the results of the expression have compared with the calculated results. In the pairing 1, same in the heating energy need for both applications, yet lower the fuel consumption for BU have been found. In the pairing 2 and the pairing 3, both the heating energy need and the fuel consumption have become lower for BU. However, for pairing 2, compairing heating energy need in unit volume basis, energy need of BU has become lower as for the hall volume and higher as for total volume. Similarly in the pairing 3, when the heated volume is considered for unit volume based calculation, lower heating energy need, but higher fuel consumption for BU have found. Lastly, the investment cost has obtained higher for MU.