Çimentolu kompozitlerde nano katkıların kullanılabilirliği
Availability of nano additives in cementitious composites
  1. Tez No: 770640
  2. Yazar: MUHAMMET ENES IRMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Son yıllardaki teknolojik gelişmeler, malzemeleri en küçük boyutlarda inceleme imkânı tanımış ve yapı malzemesi alanında önemli etkiler yaratmıştır. Nano teknoloji sayesinde nano özellikli bağlayıcı malzemeler, çimento esaslı malzemelerin işlenebilirlik, dayanım ve dayanıklılık gibi birçok özelliğini geliştirerek farklı amaçlarda kullanılmasına olanak sağlamıştır. Bu çalışma kapsamında üretilen harç numunelerine tungsten karbür eklenerek harçların başta dayanım ve dayanıklılık özelliklerinin geliştirilmesi ve yapı malzemesi alanının gelişimine katkı sağlaması hedeflenmiştir. Çalışmada harçlara çimento ağırlığınca yüzde olarak 0.25, 0.5, 0.75 ve 1 oranlarında tungsten karbür eklenerek numuneler üretilmiştir. Üretilen harç numunelerine ultrases geçiş hızı, eğilme dayanımı, basınç dayanımı, su emme, elektromanyetik kalkanlama deneyleri ve SEM analizi yapılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda tungsten karbür oranı arttıkça eğilme dayanımı değerleri artmıştır. Tungsten karbür ilavesi aynı zamanda ultrases geçiş hızını arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological developments in recent years have given the opportunity to examine materials in the smallest dimensions and have created significant effects in the field of building materials. Thanks to nano technology, nano-featured binder materials have improved many properties of cement-based materials such as workability, strength and durability, allowing them to be used for different purposes. By adding tungsten carbide to the mortar samples produced within the scope of this study, it is aimed to obtain the necessary scientific data for the application, especially to improve the strength and durability properties of the mortars, and to contribute to the development of many areas such as construction materials. In the study, samples were produced by adding 0.25, 0.5, 0.75 and 1 percent tungsten carbide to the mortars by weight of cement. Ultrasound transmission velocity, flexural strength, compressive strength, water absorption, electromagnetic shielding tests and SEM analysis were carried out on the produced mortar samples. As a result of this study, flexural strength values increased with increasing tungsten carbide ratio. The addition of tungsten carbide also increased the ultrasound transmission rate.