Rebî' b. Habîb Müsnedi'nin metin açısından Mâlik'in Muvatta'ı ile karşılaştırılması
The comparsion between Rabî' b. Habîb's Musnad and Imam Mâlik's Muwatta' in terms of text
  1. Tez No: 770651
  2. Yazar: NECMEDDİN AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Hz. Peygamber dönemi sonrasında hadisleri tedvin ve tasnif eden birçok muhaddis yetişmiştir. Sahâbe, tâbiîn ve tebeu't-tâbiîn dönemlerinde hadis ilmi üzerine değişik alanlarda çalışmalar yapılmış ve birçok hadis kitabı telif edilmiştir. Bu çalışmada tebeu't-tâbiîn döneminde telif edilmiş olan Rebî' b. Habîb'in Müsned'i ile İmam Mâlik'in Muvatta'ını metin yönünden karşılaştırmaya çalışılmıştır. Tezimiz giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, önemi, metodu ve kaynakları üzerinde durulmuş, İbâdiyye mezhebinin teşekkülü, görüşleri ve hadis kaynakları hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, Rebî' b. Habîb'in hayatı, hocaları, öğrencileri ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. İlmî kişiliği ile muhaddislerin Rebî' b. Habîb hakkındaki görüşlerine de yer verilmiştir. Ayrıca İmam Mâlik b. Enes'in hayatı, eserleri ve Muvatta' hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Rebî' b. Habîb'in Müsned'i rivayet ve dirâyet açısından tahlil edilmiş, eserin tarihçesi, tasnif metodu ve eserdeki rivayetler hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra Rebî' b. Habîb'in Müsned'i ile Mâlik b. Enes'in Muvatta'ı, metin yönünden karşılaştırılmış her iki muhaddisin birbirlerinden hadis rivayet edip etmedikleri, hadislerin metinleri arasındaki benzerlikler ve farklılıklar tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many hadith narrators were raised after the period of the Prophet compiled and classified the hadiths. In the periods of the Companions, Tābiʿuns, and Tābiʿ al-Tābʿīns, scientific studies has been done in different fields on the discipline of hadith and many hadith books were published. In this thesis, Rebî' b. Habib's Musnad and Imam Malik's Muwatta that were published in the period of Tābiʿ al-Tābʿīns has been compared in terms of text. This thesis consists of an introduction and two other separate sections. In the introduction section, all the subject, aim, importance, method, and references of the study are discussed, information about the formation of the Ibadiyya sect, its views and hadith sources are provided. In the first section, the information about Rebî' b. Habîb's life, his teachers, students, and works are given. The information about his scientific views and hadith narrators' opinions about his personality also are included. Moreover, first section covers the information about Imam Malik b. Enes's life, his works and Muwatta. In the second section, Rebî' b. Habib's Musnad is construed in terms of narration and insight. The history of Musnad, his classification method and narrations in the works are also provided. Then, Rebî' b. Habib's Musnad and Imam Malik's Muwatta are compared in terms of text to find out whether these two narrators narrated hadiths from one another, the similarities and differences between hadiths' texts.