Câbir b. Zeyd'in hayatı ve hadisçiliği
Jabir b. Zayd's life and his hadith narration
  1. Tez No: 837523
  2. Yazar: ELİF ÇETİN AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Dinimizin en önemli teşri kaynağı Kur'an-i Kerîm'den sonra şüphesiz ki Hz. Peygamber'in sünnetidir. Sünnetin anlaşılmasında bize en büyük yardımcı kaynaklar ise tabiî ki hadislerdir. Hadislerin anlaşılmasında ve günümüze kadar gelmesinde en önemli rolü sahâbî ve tabiûn üstlenmiştir. Bu çalışmada da tabiûn âlimlerinden olan Câbir b. Zeyd'in hayatı ve hadis alanındaki çalışmaları ele alınmıştır. Bu tez giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, araştırmanın konusu, amacı, önemi, kaynakları ve metodu üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde Câbir b. Zeyd'in yaşadığı dönemin siyasi ve ilmi durumu hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca Câbir b. Zeyd'in nesebi, kişiliği, eserleri, cerh ve ta'dil âlimlerinin onun hakkındaki kanaâtleri ve İbâdiyye mezhebi ile ilişkisi ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Câbir b. Zeyd rivayetiyle gelen Kütüb-i Tis'a'daki hadisler tespit edilmiş bu hadislerin sıhhat derecesi ve konu dağılımı ele alınmıştır. Bunlar tablo hâlinde gösterilerek tertipli hâle getirilmiştir. Ayrıca İbâdîlere göre Kur'an-ı Kerim'den sonra en muteber hadis kaynağı olarak kabul edilen Rebî' b. Habîb'in Müsned'inde Câbir b. Zeyd'in rivayet ettiği hadislere de işaret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There is no doubt that the most important legislative source of our religion, Islam, after the Qur'an, is the sunnah of the Prophet. Hadiths for sure are the most helpful sources for us to understand the Sunnah. Companions and Tabi'un played the most significant role in hadiths to be understood and survided until today. In this study, one of the scholars of Tabiun, Jâbir b. Zayd's life and his studies in the field of hadith are discussed. This thesis consists of an introduction and two sections. In the introduction, the subject of the study, purpose of the study, importance of the study, references of the study and methodology are presented. In the first section, information was given about the political and scientific landscape of the period that Jabir b. Zayd lived. Moreover, his lineage, personality, and works and opinions of al-jarh wa al-tadîl (discrediting and accrediting) scholars about him and his relationship with the Ibadiyya sect are discussed. In the second section, hadiths in Kutub-i Tis'a which came with the narration of Jâbir b. Zayd were ascertain, and the degree of authenticity and the distribution of subjects of these hadiths were discussed. These hadiths have been organized by showing them in tabular form. Additionally, hadiths narrated by Jâbir b. Zayd in Rebi' b. Habîb's Musnad, which is accepted as the most reliable hadith source after the Qur'an from Ibadis' standpoint, the hadiths he narrated were also pointed out.