Optimization of bluetooth low energy-based indoor localization using smart systems
Akıllı sistemler kullanarak bluetooth düşük enerji-tabanlı iç mekan lokalizasyonunun optimizasyonu
  1. Tez No: 770659
  2. Yazar: MOSES YIRIMEAH NDEBUGRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bluetooth, iç mekan yerelleştirmesine hitap eden birkaç teknolojiden biridir. En düşük güç tüketimine ve iyi doğruluk performansına sahiptir. IoT dünyasında, sensörlerden ve yazılımlardan gelen veriler, İnternet'e bağlı fiziksel nesnelere anlam verilmesine yardımcı olur. Bu tezde, Bluetooth Düşük Enerji sensörleri kullanılarak toplanan veriler, bir ajanın kapalı bir ortamda konumunu tahmin etmede kullanılır. Bu çalışmada iki parçaya bölünmüş Bluetooth tabanlı bir model önerilmiştir: Ajanın tam yerini belirlemek için görüntülere dönüştürülen veriler üzerinde eğitim veren bir Evrişimsel Sinir Ağı ve Markov Karar Sürecini kullanan Oyun Teorisinden fikirler. Veriden görüntüye dönüştürme, görüntüleri oluştururken erişim noktaları arasındaki Öklid mesafelerini dikkate alan Tablo Verileri için Görüntü Oluşturucu (TVGO) algoritmasını kullanır. Sonuçlar, Evrişimli Sinir Ağı'nın dönüştürülmüş görüntüler üzerinde iyi eğitim aldığını ve Bluetooth tabanlı iç mekan lokalizasyonu için kullanılan her işaretin belirlenmesi için sağlam bir yaklaşım sunduğunu göstermektedir. Bir işaret bulunduktan sonra, Markov Karar Süreci, ajanın altında bulunduğu erişim noktasını bulmak için en uygun politikayı bulur.
Özet (Çeviri)
Bluetooth is one of the several technologies to cater to indoor localization. It has the lowest power consumption and good accuracy performance. In the world of IoT, data from sensors and software help in giving meaning to physical objects connected to the internet. In this thesis, data gathered using Bluetooth Low-Energy sensors is used in predicting an agent's location in an indoor environment. A Bluetooth-based model that is divided into two parts is proposed: a Convolutional Neural Network that trains on data transformed into images and ideas from Game Theory that uses the Markov Decision Process to determine the exact location of the agent. The data to image transformation uses the Image Generator for Tabular Data algorithm, which considers the Euclidean distances between the access points in creating the images. The results show that the Convolutional Neural Network trains well on transformed images and offers a solid approach to determining every beacon used for Bluetooth-based indoor localization. After a beacon is found, Markov Decision Process finds the optimal policy to locate the access point under which the agent lies.