Mâcerâ-yı Mâh (Giriş-metin-dizin)
Mâcerâ-yı Mâh (Indtroduction-text-index)
- Tez No: 770658
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ İHSAN YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Elimizdeki tez çalışması Ûdî adlı müziksever bir şair tarafından kaleme alınan Mâcerâ-yı Mâh adlı mesnevinin dizininin yapılması amacına yönelik gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızı yürüttüğümüz eserin bilinen tek nüshası Milli Kütüphane Yazma Eserler Bölümünde bulunmaktadır. YZ A2770 numaraya kayıtlı olan nüsha esas alınarak hazırlanmıştır. Metin incelemeleri çalışmalarında en çok kullanılan kısım dizin ve sözlük bölümleridir. Dizin çalışmaları bir kelimenin hangi anlamda, nerede ve ne sıklıkla geçtiğini göstermek amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Eser incelemesi yapılırken araştırmacılara emek ve zaman tasarrufu sağlaması açısından bu çalışmalar önem taşır. Bu amaç doğrultusunda dizin çalışması sürdürülmüştür. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümünde Mihr ü Mâh adlı mesneviler hakkında genel bilgiler, Türk edebiyatında yazılan Mihr ü Mâh mesnevileri, şair ve eser hakkında bilgiler, ikinci bölümünde dönemin siyasi ve edebi hayatı hakkında bilgiler verilmektedir. Üçüncü bölümde Mâcerâ-yı Mâh adlı mesnevinin Fatma Sabiha Kutlar Oğuz tarafından yapılan çeviriyazılı metni bulunmaktadır. Son bölümde ise hazırlanan dizin ve sonuç bölümü yer almaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Mesnevi, Mihr ü Mâh, Mâcerâ-yı Mâh
Özet (Çeviri)
The thesis work we have is carried out for the purpose of making an index of the mesnevi called Macera-yı Mah, which was written by a musical poet named Ūdī. The only copy of the work we are carrying out is in the department of writing works of the National Library. It is prepared on the basis of the copy registered in the YZ A2770 number. The most commonly used part in the study of text reviews is the index and dictionary sections. Index studies are a method used to show in which sense, where and how often a word passes. These studies are important in order to save labor and time for researchers when conducting a work review. In accordance with this purpose the index study was continued. Our study consists of four parts. In the introduction section of our study, general information about the mesnevis named Mihr ü Mah, in the first section, information about the Mihr ü Mah mesnevis, poets and works written in Turkish literature, in the second part, information about the political and literary life of the period is given. In the third part, there is a translated text of the mesnevi called Macera-yi Mah made by Fatma Sabiha Kutlar Oguz. In the last section, the prepared index and the results section are included. KEYWORDS: Mesnevi, Mihr ü Mah, Macera-yı Mah