Uydu uygulaması için bir kompozit güneş paneli yelken mekanizmasının geliştirilmesi
Development of a composite solar panel sailing mechanism for satellite application
  1. Tez No: 770666
  2. Yazar: AHMET ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. HÜSNÜ DİRİKOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Son yıllarda gezegenler arası bilimsel araştırmalar ve gözlemler için maliyet, erişilebilirlik ve işlevsellik bakımından oldukça uygun olan küp uydular ve fırlatma kutuları geliştirilmektedir. Her küp uydu fırlatma sırasında ve yörüngede tüm alt sistemleri ve bileşenlerini desteklemek için uygun bir kafes sistemine, güneş panellerini ve güneş yelkenlerini açmasını sağlayacak dağıtım mekanizmasına ve uzay ortamına kadar dış kuvvetlerden yapısını koruyacak olan bir fırlatma kutusuna ihtiyaç duymaktadır. Bu ihtiyaçtan dolayı tez çalışmasında, güneş yelkenli 3U küp uydusu ile 12U küp uydusu ve P-POD fırlatma kutusu için özgün tasarımlar, analizler ve literatürde var olan tasarımlara ek iyileştirmeler yapılmıştır. Tasarımlar küp uydu ve fırlatma kutusu standartlarına ve gereksinimlerine uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Tasarım sürecinin ardından 3U güneş yelkenlisi, 12U ve P-POD yapısal analizlere tabi tutulmuştur. Yapısal analizler sonucunda elde edilen modal verilerin, seçilen roket fırlatma aracının şart koştuğu değerleri karşıladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, cube satellites and launch boxes have been developed for interplanetary scientific research and observations, which are very affordable in terms of cost, accessibility and functionality. Every cube satellite needs a suitable cage system to support all its subsystems and components during launch and in orbit; a distribution mechanism that will enable it to deploy its solar panels and solar sails; and a P-POD that will protect its structure from external forces up to the space environment. Due to this requirement, original designs for solar sail 3U cube satellite, 12U cube satellite and P-POD improvements to designs available in the literature were made. The designs were made in accordance with the cube satellite and dispenser box standards and requirements. After the design process, 3U, 12U and P-POD were subjected to structural modal analyses. The data obtained as a result of these analyses were compared with the values requested by the launch vehicle and it was observed that all values were higher than the launch vehicle.