Pasa sahası örtü sistemlerinin Türkiyenin farklı iklim bölgelerine göre performanslarının değerlendirilmesi
Performance evaluation of waste rock dump cover systems in different climate zones of Turkey
- Tez No: 770701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY KAMİL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Maden kapatma işlemleri sırasında önem gösterilmesi gereken işlemlerden biri de pasa sahalarının (WRD) kapatılmasıdır. Kapatma sırasında maden atıklarının çevre ve insan sağlığına etkilerini azaltmak için uygun bir üst örtü sistemi uygulanmalıdır. Kapatma faaliyetleri için gerekli yönetmelikler bir ülkeden diğerine değişiklik göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye maden atıkları yönetmeliğinde (TMWR) tarif edilmiş olan örtü sistemi de dahil olmak üzere farklı örtü sistemlerinin Türkiyenin Köppen-Trewartha İklim Sınıflandırmasına göre belirlenmiş olan farklı iklim bölgelerindeki performanslarını değerlendirmektir. Bu çalışmada, Türkiyenin beş (5) farklı iklimine göre beş (5) farklı örtü sistem tipi modellenmiştir. Örtü sistemi tiplerinin performansları, pasaya atmosferik su girişini sınırlama kabiliyetlerine göre değerlendirilmiştir. Örtü sistemi tiplerinin farklı iklim koşullarındaki uzun dönem (30 yıl) performanslarının sızıntı analizlerinin sayısal olarak modellenmesi için SEEP/W yazılımı kullanılmıştır. Her model çalışmasının sonucunda yazılım tarafından su dengesi hesabı yapılmıştır. Böylelikle, örtü sistemlerinin performansları her çalışma alanı için hesaplanan net sızma oranlarına göre karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, Türkiyenin tüm iklim tipleri için TMWR tipi örtü sistemi başarılı model sonuçları ortaya çıkarmıştır. Ayrıca daha az karmaşık ve dolayısıyla daha ekonomik olup dünya genelinde çoğunlukla belirli iklim tiplerinde kullanılan örtü sistemleri de çok düşük net sızma oranları (
Özet (Çeviri)
One of the tasks to be considered during the closure stage of mining is the closure of the waste rock dump (WRD). A suitable top cover system shall be applied for closure to mitigate the impacts of mine wastes on the environment and human health. The regulatory requirements for closure activities vary from one country to another. The purpose of this study is to evaluate the performances of cover system types, including the one that is described in Turkish Mining Waste Regulation (TMWR), for different climate zones of Turkey according to Köppen-Trewartha Climate Classification. In this study, five (5) different cover system types were modeled for five (5) different climate zones of Turkey. The performances of cover system types were evaluated by the ability to limit atmospheric water ingress towards WRD. SEEP/W software is used to model numerical seepage analyses for long-term (30 years) performances of cover system types under different climatic conditions. At the end of the model runs, water balance calculations were reported by the software. Thus, the performances of cover systems were compared considering the net percolation rates calculated for each study area. Consequently, successful model results were obtained for TMWR type cover system for all climate types of Turkey. It was also found that less complex and hence more economical cover systems, that are mainly used globally in certain type of climates, also achieved some successful results in terms of providing very low net percolation rates (