Şeryan Çayı (Eleşkirt) havzasının fiziki coğrafyası
Physical geography of the Sheryan River (Eleşkirt) basin
- Tez No: 770700
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Şeryan Çayı (Eleşkirt) Havzası Doğu Anadolu'nun Yukarı Murat-Van Bölümünde yer almaktadır. Havza etrafı yüksek dağlarla çevrili, çanak görünümlü hidrografik bir havzadır. İdari olarak çoğunluğu Eleşkirt (Ağrı) ilçesinde bulunan havzanın çevre ilçelerden de sınırları bulunmaktadır. Havza coğrafi araştırma yöntem ve teknikleri kullanılarak hazırlanmıştır. Harita, tablo ve grafiklerin yapımında ArcGIS 10.6, Global Mapper, Google Earth Pro ve Suffer-13 programlarından yararlanılmıştır ayrıca metin oluşturmada Microsoft Office 365 uygulamasından yardım alınmıştır. Araştırmada açıklayıcı karma desen kullanılmıştır. Havzanın jeomorfolojisinin şekillenmesi ve çeşitlenmesi, Doğu Anadolu'nun jeolojik olarak kenet kuşağında bulunması ve buna bağlı olarak tektonik ve volkanik faaliyetlerin etkisinde kalmasıdır. Çeşitli litolojik yapılar içeren havzanın Üst Krateseden Kuvaternere kadar yüzeylenmiş birimleri bulunmaktadır. Genel olarak yarı nemli-yarı kurak karasal iklimin hâkim olduğu alanda bakı, yükselti ve nem faktörlerinin iklim, toprak ve bitki örtüsünün dağılışında yerel farklılıklar oluşturduğu görülür. Havzada çeşitli toprak türleri bulunmasının yanında kestane renkli toprakların hâkimiyeti söz konusudur. Antropojen stepler ve dağ çayırları hâkim ot formasyonunu oluştururlar. Orman örtüleri bulunmayan havzanın vadilerinde lokal olarak çalılıklar görülür.
Özet (Çeviri)
Şeryan Stream (Eleşkirt) Basin is located in the Upper Murat-Van Section of Eastern Anatolia. The basin is a bowl-like hydrographic basin surrounded by high mountains. Administratively, the basin, which is mostly located in the district of Eleşkirt (Ağrı), also has borders with the surrounding districts. The basin was prepared by using geographical research methods and techniques. ArcGIS 10.6, Global Mapper, Google Earth Pro and Suffer-13 programs were used in the production of maps, tables and graphics, and the Microsoft Office 365 application was assisted in creating the text. Explanatory mixed design was used in the research. The shaping and diversification of the geomorphology of the basin is due to the fact that Eastern Anatolia is located in the geological suture belt and accordingly it is under the influence of tectonic and volcanic activities. The basin, which contains various lithological structures, has units that have surfaced from Upper Cretaceous to Quaternary. In general, in the area where semi-humid-semi-arid continental climate is dominant, it is seen that the factors of aspect, altitude and humidity create local differences in the distribution of climate, soil and vegetation. In addition to the presence of various soil types in the basin, chestnut colored soils dominate. Anthropogenic steppes and mountain meadows form the dominant grass formation. Shrubs are seen locally in the valleys of the basin, where there is no forest cover.