Afet sonrası toplanma alanlarının genel durumunun irdelenmesi: Malatya kent merkezi örneği
Post-disaster gathering areas in Malatya city center examination of the current situation
- Tez No: 770702
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SALİH GÜNAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tarihsel süreç içerisinde insanlar, doğal ve doğal olmayan birçok afetle karşı karşıya kalmıştır. Ülkemizde tarih boyunca doğal afetler büyük can ve mal kayıplarına sebep olmuştur. Ülkemizde sıklıkla görülen doğal afetler deprem, sel, çığ ve heyelandır. Ülke nüfusunun %90'ı afet tehditi altında yaşamaktadır. Bu noktadan hareketle geçmiş yıllarda birçok deprem ve sel gibi doğal afetler yaşayan Malatya kenti çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Malatya kenti Doğu Anadolu fay hattı üzerinde bulunmaktadır. Son olarak 2020 Ocak ayında yaşanmış olan Elazığ depremi (6.8 M) Malatya kentinde de can ve mal kayıplarına yol açmıştır. Çalışmanın yapılacağı alan 25 km²'lik kentsel çekirdek alanıdır. Yapılan incelemeler uzaklık ve erişilebilirlik, ana yol bağlantıları, çok fonksiyonluluk, kamu arazileri ve kapasite kriterleri gözetilerek gerçekleştirilmiştir. Malatya kentsel çekirdek sınırları içerisinde Malatya Belediyesi ve AFAD tarafından belirlenmiş olan 10 tane afet sonrası toplanma alanı bulunmaktadır. Bu alanların 6 tanesi Battalgazi ilçesinde, 4 tanesi ise Yeşilyurt ilçesi sınırları içerisindedir. Çalışma yapılırken büyüklük ve kapasite hesaplamaları için İzmir Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından 28.10.2019 tarih, 159216 sayılı Valilik Olur'u ile onaylanan İzmir İl Afet Müdahale Planı'nda yer alan kişi başı 2.5 m² kriteri kullanılmıştır. Ana yol bağlantıları ve uzaklık ve erişilebilirlik kriterleri için Malatya İmar Haritası altlığı kullanılarak gerekli çizimler yapılmış ardından çizimler üzerinden hesaplamaların yapılması için DepthMap programı kullanılmıştır. Araştırmalardan elde edilen veriler göz önünde bulundurulunca mevcut afet sonrası toplanma alanlarının birçoğu kapasite konusunda yetersiz kalmaktadır. Elde edilen verilere göre kentsel çekirdek alanının nüfusunun %26,64 (134,003 kişi)'ü afet durumlarında toplanma alanlarını kullanabilirken, nüfusun %73,36 (368,854 kişi)'sı afet durumlarında toplanma alanlarını kullanamayacaktır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, people have faced many natural and unnatural disasters. Natural disasters have caused great loss of life and property throughout the history of our country. Natural disasters frequently seen in our country are earthquakes, floods, avalanches and landslides. 90% of the country's population lives under the threat of disaster. From this point of view, the city of Malatya, which has experienced natural disasters such as many earthquakes and floods in the past years, has been determined as the study area. Malatya city is located on the East Anatolian fault line. Finally, the Elazig earthquake (6.8 M), which took place in January 2020, also caused loss of life and property in the city of Malatya. The area where the study will be conducted is the urban core area of 25 km². The examinations were carried out by considering the criteria of distance and accessibility, main road connections, multifunctionality, public lands and capacity. Within the boundaries of Malatya urban core, there are 10 post-disaster assembly areas determined by Malatya Municipality and AFAD. 6 of these areas are in Battalgazi district and 4 of them are within the borders of Yeşilyurt district. For the size and capacity calculations, the criterion of 2.5 m² per person in the Izmir Provincial Disaster Response Plan, which was approved by the Izmir Governorship Provincial Disaster and Emergency Directorate with the Governor's Approval dated 28.10.2019 and numbered 159216, was used. Necessary drawings were made using Malatya Reconstruction Map base for main road connections and distance and accessibility criteria, and then DepthMap program was used to make calculations on the drawings. According to the data obtained, 26.64% (134,003 people) of the population of the urban core area can use the assembly areas in disaster situations, while 73.36% (368,854 people) of the population will not be able to use the assembly areas in disaster situations.