Diyarbakır ekolojik koşullarında yetiştirilen mahalli Şire üzüm çeşidinde (Vitis vinifera L.) kaolin ve solucan gübresi uygulamalarının etkileri
The effects of kaolin and vermicompost fertilizer applications on local Şire grape variety (Vitis vinifera L.) grown in Diyarbakır ecological conditions
  1. Tez No: 770705
  2. Yazar: MEHMET YAŞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUHAN İLKNUR GAZİOĞLU ŞENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalıĢması kapsamında, Diyarbakır için önemli bir çeĢit olan mahalli ġire üzüm çeĢidinde; organik bir materyal olan kaolin kili ile katı ve sıvı formda uygulanan solucan gübresinin etki mekanizması ortaya konulmaya çalıĢılmıĢtır. Bazı uygulama gruplarında, kimyasal bir fungusit de dahil edilmiĢtir. Kontrol grubuna ait omca baĢına verim değeri 6.29 kg iken, bu miktar Kaolin uygulamasıyla 8.71 kg‟a; kimyasal fungusit + katı solucan gübresi uygulamasıyla da 10.28 kg‟a kadar çıkmıĢtır. SÇKM ve pH oranları, uygulama yapılmıĢ omcalarda, genel olarak kontrole göre daha düĢük bulunmuĢtur. Titre edilebilir asit değeri kaolin+ her iki gübre grubunda düĢük bulunurken, olgunluk indisi değeri de bunlara paralel olarak, kaolin+ gübre uygulamalarının her ikisinde yüksek bulunmuĢtur. Klorofil düzeyine ise özellikle kimyasal fungusitle birlikte uygulanan katı ve sıvı solucan gübrelerinin, etkili olduğu tespit edilmiĢtir. Hastalık- zararlı etkisinin ve güneĢ yanıklığının, bitkinin genel görünümü baz alınarak değerlendirilmesiyle yapılan skalaya göre, kaolin uygulamaların yaprak, tane ve salkımlarda görülen problemler üzerine, kimyasal fungusitler den daha etkili olduğu görülmüĢtür. Uygulamaların P dıĢındaki makro mineral içeriğine etkileri, istatistiksel olarak önemli bulunmamıĢ, mikro elementler ise önemli bulunmuĢtur. Sonuç olarak sürdürülebilir tarım kapsamında kullanılabilen bir preparat olan Kaolinin, bağcılıkta kimyasal fungusitler yerine ikame bir ürün olabileceği ve Diyarbakır için önemli bir sorun olan güneĢ yanıklığına karĢı etkili olduğu ortaya konulmuĢtur. Aynı Ģekilde kaolin kilinin ve yine organik içerikli olan katı ve sıvı solucan gübrelerinin, verim ve kaliteyi artıracak yönde etkili olduğu görülmüĢtür.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the mechanism of vermicompost applications in solid and liquid form with kaolin clay, which is an organic material, has been investigated in the local ġire grape variety, which is an important variety for Diyarbakır. In some application groups, a chemical fungicide is also included. While the yield value per vine of the control group was 6.29 kg, this amount increased to 8.71 kg with Kaolin application; and it increased up to 10.28 kg with the application of chemical fungicide + solid vermicompost. TSS and pH ratios were generally lower in treated vines than in the control. While the titreable acidity value of kaolin and both fertilizer groups were found to be lower, in parallel with that finding the maturity index value was found to be higher in both of the kaolin and fertilizer applications, It was determined that solid and liquid vermicompost fertilizers applied together with chemical fungicide were effective on chlorophyll level. According to the scale made by evaluating the disease-insect and sunburn symptoms based on the general appearance of the plant, it was seen that kaolin applications were more effective than chemical pesticide on the problems seen in leaves, grapes and clusters. The effects of the applications on the macro mineral content other than P were not found statistically significant, while the micro elements were found to be significant. As a result, it has been revealed that Kaolin, as an application that can be used in sustainable agriculture, can be a substitute product for chemical fungicides in viticulture and is effective against sunburn, which is an important problem for Diyarbakır. Likewise, kaolin clay and organic solid and liquid vermicompost fertilizers were found to be effective in increasing yield and quality.