Katı asit katalizör varlığında biyodizel kalitesininartırılması
Biodiesel enhancement in the presence of solid acid catalyst
- Tez No: 770706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada glukozdan elde edilen küresel karbon desteğine farklı miktarlarda (%10, 30, 50) heteropoli asit katalizörleri hidrotermal sentez yöntemi ile yüklenmiştir. Sentezlenen katalizörler XRD, SEM-EDS, XRF, N2 adsorpsiyon/ desorpsiyon, TGA ve FTIR ile karakterize edilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda; glukozdan elde edilen küresel karbon destekli katalizörlerin başarılı şekilde sentezlendiği görülmüştür. Oleik asit/metanol esterifikasyonu ile yapılan deneyde sentezlenen tüm katalizörler kullanılarak 30:1 yağ/alkol oranında ağırlıkça %5 katalizör kullanılarak 100oC ve 6 saatte reaksiyon gerçekleştirilerek oleik asit dönüşümleri incelenmiştir. En yüksek dönüşüme sahip olan %50 HPW/CS katalizörünün dönüşümü 64.45%'tir. Birlikte ıslak emdirme yöntemi ve Few-HPW/CS doğrudan ıslak emdirme yöntemiyle sentezlenen Few-HPW/CS ve Fe-HPW/CS katalizörlerini karşılaştırabilmek için XRD, SEM-EDS, XRF, N2 adsorpsiyon/desorpsiyon ve FT-IR ile karakterize edilmişlerdir. Belirlenen koşullarda yapılan esterleşme reaksiyonu sonucunda her iki katalizör dönüşümü sırasıyla %95,3 ve %94 bulunmuştur. Yüzey alanının düşük olması, küresel karbonların yığılma oluşturması sebebiyle doğrudan ıslak emdirme yöntemi ile sentezlenen Fe-HPW/CS optimum katalizör olarak seçilmiştir. Bu katalizörün tekrar kullanılabilirlik çalışmaları yapılmış olup beş döngü sonunda dönüşüm %83'e düşmüştür. Katalitik aktivitede küçük bir azalma görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, heteropoly acid catalysts (tungstosilicic acid, molybdophosphoric acid, tungstophosphoric acid) with different amounts (10, 30, and 50 %) were loaded on the spherical carbon support obtained from glucose by using the hydrotherml synthesis method. The synthesized catalysts were characterized by XRD, SEM-EDX, XRF, N2 adsorption/desorption, TGA, and FTIR. As a result of the characterization studies; it has been observed that spherical carbon-supported heteropoly acid catalysts obtained from glucose by the hydrothermal method have been successfully synthesized. The esterification of oleic acid and methanol was realized at 30:1 oil/alcohol, 5% catalyst weight at 100oC for 6 hours with all catalysts. The highest conversion of 50% HPW/CS is 64.45%. In order to compare the Few-HPW/CS obtained by loading iron metal and H3PW12O40 on the CS catalyst by the wet impregnation method, and the Fe-HPW/CS catalyst obtained by directly loading Fe metal with the direct wet impregnation method on 50% HPW/CS catalyst. The synthesized catalysts were characterized by XRD, SEMEDX, XRF, N2 adsorption/desorption, and FT-IR. All two catalyst conversion values were obtained as a 95.3 and 94 % at given reaction conditions, respectively. Although conversion values were found similarly, Fe-HPW was chosen as the optimum catalyst due to the low surface area and accumulation of spherical carbons. Reusability studies of this catalyst have been carried out for 5 runs and the conversion has decreased to 83%. A small decrease in catalytic activity was observed