Dunkl operatörlerinin Kantorovich tipli genellemesi
Kantorovich type generalization of the Dunkl operators
  1. Tez No: 770704
  2. Yazar: ESMA GÖKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRHAN İÇÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez 4 kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda giriş bölümüne yer verilmiştir. İkinci kısımda yaklaşım teorisinde yer alan bazı teoremler ve temel tanımlar yer almaktadır. Üçüncü kısımda Dunkl-Appell polinomu yardımıyla kurulan Kantorovich tip integralin oluşturduğu operatörün tanımı ve yaklaşım özellikleri verilmektedir. Birinci ve ikinci momentler hesaplanmış ve yaklaşım hızı incelenmiştir. Dördüncü kısımda sonuç bölümü yer almıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of 4 parts. In the first part, the introduction part is given. In the second part, some theorems and basic definitions in approximation theory are included. In the third part, the definition and approximation properties of the operator formed by the Kantorovich type integral constructed with the help of Dunkl-Appell polynomial are given. The first and second moments were calculated and the rate of convergence was examined. The fourth part is the conclusion part.