Analysis of land surface temperature and soil moisture index for agricultural soil blocks by using remote sensing data in South Bohemia region
Güney Bohemia bölgesinde tarım parselleri için arazi yüzey sıcaklığı ve toprak nem endeksinin uzaktan algılama verileriyle analizi
- Tez No: 770726
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çek Cumhuriyeti, eski Çekoslovakya, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra sözde kolektivizasyon sürecine girdi. Arazinin bireysel mülkiyeti, tarımsal arazi parsellerinin birleştirilmesiyle desteklenen devlet mülkiyetine dönüştürüldü. Böylece tarımsal toprak blokları büyümüş ve birçok ekolojik işlevi yerine getiren fundalık, çalılık, tek başına ağaç veya sulak alan gibi peyzaj öğeleri yok edilmiştir. Bu peyzaj unsurları, diğerlerinin yanı sıra toprak erozyonunu ve toprak bozulmasını azaltmada çok önemlidir. Sonuç olarak, Çek Cumhuriyeti yaklaşık 96 ha ile en büyük parsel büyüklüğüne sahipken, Avrupa'da ortalama parsel büyüklüğü 26 ha'dır. AB, çiftçileri, iyi tarım ve çevre koşulları (GAEC) standartlarını içeren Çapraz Uyumluluk yoluyla tarımın olumsuz etkisini azaltmaya motive ediyor. GAEC 7d standardı, 30 hektardan büyük tarım arazilerine tek ürün ekilmesini engeller. Çek Tarım Bakanlığı bu standardı 2020'den beri uygulamaktadır. Bu tezde, Çek Cumhuriyeti'nin Ceske Budejovice bölgesinde 5329.84 km2'lik bir alanda uzaktan algılama verileri kullanılarak GAEC 7d uygulamasının ilk yılı sonrasında toprak suyu ve sıcaklık rejimindeki değişiklikler test edilmiştir. Yüzey sıcaklık değerlerini elde etmek için çalışmada pratik bir yöntem olarak atmosferik geçirgenlik ve atmosferik ortalama hava sıcaklığını içeren Mono-Pencere Algoritması uygulanmıştır. Normalleştirilmiş Bitki Örtüsü Farkı İndeksi (NDVI), Arazi Yüzey Sıcaklığı (LST) ve Toprak Nem İndeksi (SMI), çalışma alanındaki bitki örtüsü yoğunluğunu, sıcaklık rejimini ve toprak su içeriğini anlamak için Landsat-8 açık kaynaklı uydu verileri kullanılarak Haziran 2019'da ve 2020'de hesaplanmıştır. Endeksler arasındaki istatistiksel ilişki analiz edilmiş ve her iki yıl için toprak su içeriğini temsil eden SMI ve zemin sıcaklığını temsil eden LST'deki değişimler karşılaştırılmıştır. Tek mahsulün sürekli bir alanını 2020'de 30 hektara kadar sınırlandırdıktan sonra, peyzaj mikro iklimindeki değişiklikleri gösteren endekslerde değişiklikler gözlemlendi. Landsat-8 LST verilerinin doğruluk değerlendirmesi, MODIS günlük 1 km LST kullanılarak kontrol edildi. 2019 ve 2020 için LST değerlerinin RMSD'si sırasıyla ±2,98K ve ±2,80K olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Czech Republic, former Czechoslovakia, underwent the process of so called collectivization, after WWII. Individual ownership of land was converted to the state ownership of property, supported by uniting agricultural land parcels. Thus, agricultural soil blocks have grown and landscape elements such as shrubberies, balks, solitary trees or wetlands fulfilling many ecological functions were destroyed. These landscape elements are very important in reducing soil erosion and soil degradation, among others. As a consequence, the Czech Republic has the largest land parcel size of approximately 96 ha, while the average land parcel size is 26 ha in Europe. EU motivates farmers to decrease the negative impact of agriculture by Cross Compliance involving good agriculture and environmental condition (GAEC) standards. GAEC 7d standard prevents to plant single crop on agricultural land parcels larger than 30 ha. Czech Ministry of Agriculture applied this standard since 2020. In this thesis, changes on soil water and temperature regime were tested after first year of GAEC 7d application by using remote sensing data in Ceske Budejovice region in the Czech Republic on area of 5329.84 km2. Mono-Window Algorithm that includes atmospheric transmittance and atmospheric avarage air temperature were applied as a practical method in the study to obtain surface temperature values. Normalized Difference Vegetation Index (NDVI), Land Surface Temperature (LST) and Soil Moisture Index (SMI) were calculated by using Landsat-8 open source satellite data to understand vegetation density, temperature regime and soil water content in study area in June, 2019 and 2020. The statistical relationship between the indices was analysed and changes in SMI representing soil water content and LST representing ground temperature were compared for both years. After constraining a continuous area of single crop up to 30 ha in 2020 were observed changes in the indices indicating changes in ladscape microclimate. The accuracy assessment of Landsat-8 LST data was checked using MODIS daily 1 km LST. The RMSD of the LST values for 2019 and 2020 were found ±2.98K and ±2.80K, respectively.