Molecular identification and phylogenetic analysis of some important viruses infecting potato fields in Afyon, Bolu and Nevsehir provinces of Turkey
Türkiye'nin Afyon, Bolu ve Nevşehir illerinde patates alanlarında enfeksıyon oluşturan bazı önemli viral etmenlerin moleküler olarak belirlenmesi ve filogenetik analizi
  1. Tez No: 770745
  2. Yazar: MUHAMMAD RAFIQ HAFIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE TOPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Patates, dünyada en önemli tarımsal ürünler arasında yer alır ve doğal koşullarda 40'dan fazla virüs türüne hasssas bir bitki türüdür. Bu araştırmada, daha önceki bir çalışmada Afyon, Nevşehir ve Bolu illerinde patates üretiminin yoğun olarak yapıldığı alanlardan toplanan 298 yaprak örneği, bölgede patates üretimini etkileyen virüslerin belirlenmesi için kullanılmıştır. Virüs simptomu sergileyen patates bitkilerinin yaprakları, Potato leafroll virus (PLRV), Potato virus A (PVA), Potato virus X (PVX) ve Potato virus M (PVM)'nin varlığını tespit etmek amacıyla, virüs-spesifik primerler kullanılarak RT-PCR testine tabi tutulmuştur. Test edilen 298 tane yaprak örneğinin 46'sında (%15.43), bir veya birden fazla virüs tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda, test edilen örneklerin 43'ü ise PLRV (%14.42), 3'ü PVX (%1) ile enfekteli bulunmuştur. Afyon, Nevşehir ve Bolu Merkez bölgelerinden toplanan bitki örneklerinde en yaygın virüsün PLRV, ardından PVX olduğu belirlendi. Örneklerde PVA ve PVM tespit edilmemiştir. PLRV ile enfekteli olan bazı izolatların elde edilen sekans verilerinin GenBank'a kayıtlı izolatlarla karşılaştırılması yapılarak filogenetik ilişkileri belirlenmiştir. Filogenetik analize göre, Türkiye PLRV izolatları Sırbistan, Kanada ve Pakistan izolatları ile birlikte Grup 2'de kümelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Potato is one of the most important agricultural crops worldwide and known to be susceptible to more than 40 viruses in nature. In this research, 298 leaf samples collected from potato fields in Afyon, Nevşehir and Bolu provinces in the previous study were used to determine viruses affecting potato production in the region. The leaves of potato plants showing virus symptoms were subjected to RT-PCR using virus-specific primers, in order to detect the presence of Potato leafroll virus (PLRV), Potato virus A (PVA), Potato virus X (PVX) and Potato virus M (PVM). As a result of the study, one or more viruses were detected in 46 (15.43%) of the 298 leaf samples tested. A total of 43 samples infected with PLRV (14.42%), and 3 sample infected with PVX (1%). It was determined that the most common virus in plant samples collected from Afyon, Nevşehir and Bolu Central regions was PLRV, followed by PVX. PVA and PVM were not detected in the samples. The sequences of some positive isolates of PLRV were obtained and used along with the isolates registered in the GenBank to reveal phylogenetic relationships among them. Based on phylogenetic analysis, PLRV isolates from Turkey were clustered in Group 2 together with isolates from Serbia, Canada and Pakistan.