Effect of reducing atmosphere packaging application on butter
İndirgen atmosfer paketleme uygulamalarının tereyağı üzerine etkileri
  1. Tez No: 770751
  2. Yazar: ÖZLEM YAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUBİN KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada tereyağının üretimden tüketime kadar kalitesinin korunması ve raf ömrünün uzatılması için İndirgen Atmosfer Paketlemenin tereyağı muhafazasındaki uygunluğu incelenmiştir. Üretimi yapılan tereyağları herhangi işleme tabi tutulmadan İndirgen Atmosfer Paketleme (İAP (%96 N2, %4 H2)), Modifiye Atmosfer Paketleme (MAP (%100 N2)), vakum ve kontrol (hava) şartlarında paketlenerek 4 ay boyunca +4 'de depolanmış ve 0.gün örnekler referans olarak dikkate alınmıştır. Depolama süresince 30 gün arayla tereyağı örneklerinde, lipoliz (ADV); (toplam yağ asitliği), peroksit değeri, titrasyon asitliği, renk değerleri (L*, a*,b*,ΔE), maya-küf sayımı ve toplam aerobik mezofilik bakteri sayımı analizleri uygulanmıştır. Renk analizi sonucunda İAP tekniğiyle paketlenen örneklerin renk değerlerinin (L*, a*, b*, ΔE) ilk günkü değerlere yakın değerler gösterdiği tespit edilmiştir. Tereyağı örneklerinin lipoliz, peroksit ve titrasyon asitliği sonuçları depolama süresine ve paketleme koşullarına bağlı olarak önemli seviyede artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the suitability of Reducing Atmosphere Packaging to preserve the quality of butter during storage and extend its shelf life was investigated. The butter was packaged in Reducing Atmosphere Packaging (RAP (96%N2, %4H2)), Modified Atmosphere Packaging (MAP (%100N2)), vacuum, and control (air) conditions without any other processing, and stored at +4 for 4 months. Samples of Day 0 were taken as a reference. Lipolysis, peroxide value, titration acidity, color values (L*, a*, b*, ΔE), yeast-mold count, and total aerobic mesophilic bacteria count analyses were performed on butter samples at 30-day intervals during 120-day cold storage. As a result of the color analysis, it was determined that the color values of the samples packaged with the RAP technique showed values close to those of the reference samples. Butter samples' lipolysis, peroxide, and titration acidity values increased significantly depending on storage time and packaging conditions.