Tane tipi sakız fasulyesi genotiplerinde ekim sıklıklarının tane verimi ve kuru madde birikimi üzerine etkisi
The effect of plant density on grain yield and dry matter accumulation of cluster bean genotypes
  1. Tez No: 770753
  2. Yazar: MÜŞERREF MERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT AKÇURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma Balıkesir koşullarında 2019 yılında sakız fasulyesinin kuru madde birikimi ve tane verimi üzerine etkisi olan bitki sıklıklarını belirlemek amacıyla iki sakız fasulyesi genotipi ile yürütülmüştür. Denemede sıra arası mesafe 20 cm, 40 cm ve 60 cm olarak sıra üzeri 10 cm olarak ayarlanmış olup bölünen bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada 2 farklı genotipin çiçeklenme başlangıç süresi (gün), ilk gerçek yaprak çıkış zamanı, çiçeklenme süresi (gün), bitki boyu, yaprak sayısı ve bakla bağlama dönemine ait gözlemler her parselde ayrı ayrı 10 bitkide 7'şer gün arayla alınmıştır. En son yapılan ölçümlerden sonra her genotipe ait ölçüm yapılan bitkiler ayrı ayrı hasat edilmiş olup yaş ve kuru ağırlıkları incelenmiştir. Bu araştırmada elde edilen veriler incelenen gözlemler sonucunda varyans ve regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Haftalık ölçümler sonucunda bitki boyu 66,67-44,40 cm, yaprak sayısı 44,33-18 adet, yaş ağırlık 195,20-108,24 g, kuru ağırlık 61,64-34,79 g olarak bulunmuştur. Haftalık ölçülerde alınan bitki örneklerinde yaprak protein oranı %23,49-20,6, gövde protein oranı %16,22-13,95, bakla protein oranı %17,19-15,8, yaprak kül oranı %10,3-8,59, gövde kül oranı %9,65-8,29, bakla kül oranı %9,29-7,42 arasında değişim göstermiştir. Baklada incelenen özelliklerden en yüksek değerleri 23 nolu genotipin sıra arası 60 sıra üzeri mesafesin de bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of plant density on dry matter accumulations and grain yields of two cluster bean genotypes in Balıkesir conditions. Field trials were conducted as split block design with three replications in 2019, including three-row spaces (20, 40 and 60 cm) and 10 cm intra-row space. Days to the initiation of flowering (days), days to flowering (days), days to the emergence of first true leafs (days), plant height number of leaves and observations about pod setting period were determined by random samplings of 10 plants in each plot within 7 days intervals. Plants were harvested from separately for the measurements of fresh and dry weights after the last plant samplings. Obtained data were evaluated with ANOVA and regression analyses. Results showed that plant heights of the cluster bean genotypes varied between 44,40 and 66,67 cm, number of leaves in plant ranged from 18.00 to 44.33, fresh weights ranged from 108.24 g to 195.20 g and dry weights ranged from 34.79 to 61.64. Additionally, results of the weekly observations indicated that protein ratio varied between 13.95% and 16.22%, protein ratio of pods ranged from 15.81% to 17.19%, ash ratio of leaves ranged from 8.59% to 10.3% , ash ratio of stem ranged from 8.29% to 9.65% and ash content of pods ranged from 7.42% to 9.29%. In terms of pod-related traits, highest values were obtained from genotype no.23 in 60 cm row spaces.