Örgüt içi iletişimde iş tatminini etkileyen boyutların analizi: Aydın Emniyet Teşkilatı örneği
Analysis of the dimensions affecting job satisfaction in inter organizational communication: Aydın security organization example
- Tez No: 770759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI İCİL TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın temel amacı örgüt içi iletişimin, iş tatminine ve personellerin iş motivasyonuna etkisinin analiz edilmesi olarak belirlenmiştir. Bu amacın yanı sıra aynı zamanda, örgüt içi iletişimin emniyet teşkilatında ne tür yansımalarının olduğu bu araştırma kapsamında değerlendirilmeye dahil edilmiştir. Araştırmanın amacını gerçekleştirmek için Aydın Emniyet Teşkilatı seçilmiştir. Araştırmada birebir mülakat yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada tatminini etkileyen hususlar, bireysel(yaş, cinsiyet, medeni durum, çalışanın kişisel özellikleri) ve örgütsel (ücret, çalışma şartları, işin kendisi ve nitelikleri, terfi, çalışma arkadaşları, yönetim, denetim, motivasyon, takdir edilme) olarak iki başlık altında değerlendirilmiştir. Yaş faktörünün iş tatmini ile doğru orantılı olduğu, kişilerin terfi olanaklarının artması, tecrübelerinin artması ile işlerinden daha fazla tatmin oldukları sonucuna varılmıştır. Cinsiyet ve medeni durum ile iş tatmini arasında herhangi bir bağ olduğu sonucuna ulaşılamamıştır. Çalışan kişilerin beceri, yetenek ve topluma uyumu gibi hususlar, iş tatminlerinin farklılaşmasına neden olmaktadır. Örgütsel faktörler anlamında konuyu ele aldığımızda ise kişinin aldığı ücretin yeterli olması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi, işin kendisinin ilgi çekici olması gibi durumlarda iş tatmininin artmasında olumlu etki yapmaktadır. Ayrıca terfi durumunun adaletli yapılması da çalışanlarının iş tatminini arttırıcı etki yapmaktadır. Bunların yanı sıra kişinin çalışma arkadaşları ile ilişkilerinin iyi olması, yöneticilerin çalışanların fikirlerine değer vermesi ve dikkate alması, demokratik denetimlerin yapılması, motivasyonlarının arttırılmasına yönelik çalışmalar ve takdir edilme durumları da çalışanların iş tatminlerini arttırıcı unsurlar olarak göze çarpmaktadır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Emniyet Teşkilatı, İletişim, Motivasyon, Örgüt İçi İletişim, Örgüt İçi İş Tatmini.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to analyze the effect of intra-organizational communication on job satisfaction and job motivation of employees. In addition to this purpose, it has also been included in the evaluation of the kind of reflections of intraorganizational communication in the police department within the scope of this research. In order to realize the purpose of the research, Aydın Police Department was selected. In the research, one-on-one interview method was used. Impact of satisfaction in work, to the extent that the individual(age, gender, marital status, the employee's personal characteristics) and organizational (wages, working conditions, and qualifications the work itself, promotion, coworkers, management, supervision, motivation, appreciation) as are considered under two main headings. It was concluded that the age factor is directly proportional to job satisfaction, and that people are more satisfied with their jobs with the increase in promotion opportunities and the increase in their experience. It has not been concluded that there is any Dec between gender and marital status and job satisfaction. Issues such as skills, abilities and adaptation of working people to society cause job satisfaction to differ. When we consider the issue in terms of organizational factors, it has a positive effect on increasing job satisfaction in cases where the wage received by the person is sufficient and the working conditions are improved and the job itself is interesting. In addition, making the promotion status fair also has an effect on increasing the job satisfaction of its employees. In addition, the person have a good relationship with colleagues, employees and managers to consider and to give value to the ideas of Democratic control of the situations that employees are to be commended for the improvement of work motivation and job satisfaction stands out as an enhancing factor. KEYWORDS: Communication, Intra-Organizational Communication, Intra-Organizational Job Satisfaction, Motivation, Police Department.