From relationlessness to relatedness: Alienation and the in-between realm revisited
İlişkisizlikten ilişkilenmeye: Yabancılaşma ve ara alanın yeniden ele alınması
- Tez No: 770758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ELA ARAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Birinci Sanayi Devrimi ile birlikte üretim süreçlerinde ve buna bağlı olarak kentsel formun kendisinde yaşanan dönüşümle birlikte gelen ilişkisizlik biçimleri, o zamandan bu yana“yabancılaşma”olarak tartışılır. Yabancılaşma; işyerinde kendini gösterir, gündelik yaşama nüfuz eder, yapılı çevrede somutlaşır ve ekranlar aracılığıyla yayılmaya devam ederek yıllar boyunca pek çok biçim alır. Her ne kadar yabancılaşmaya yol açan bu koşullar 21. yüzyılda hâlâ geçerliliğini korusa da bu koşulların“tanıdık”olmaları fark edilmemelerine sebebiyet verir. Bu aşinalık, yabancılaşmanın ortadan kalktığı yanılsamasına yol açar; ancak yabancılaşma insan yaşamını örtük olarak etkilemeye devam etmektedir. Bu araştırma bunu bir sorunsal olarak ele almaktadır. Bu bağlamda, bu araştırmanın amacı iki yönlüdür. Birincisi, yabancılaşmanın“gizli sürekliliğinin”tarihsel ve teorik olarak yapılı çevre kapsamında izini sürerek yabancılaşma olgusunu yeniden diriltmek ve 21. yüzyıldaki etkilerini ortaya çıkarmak. İkincisi, ilişkisizlik biçimlerini ilişkilenme biçimlerine dönüştürme ve dolayısıyla da yabancılaşmanın olumsuz etkilerini iyileştirme olasılıklarını mimari söylem içinde araştırmak. Araştırma, ilişkilenmenin tanımlayıcısı olarak“ara alan”kavramını yeniden ele alır. Çeşitli zıtlıkların buluşması, etkileşime girmesi ve uzlaşması için ortak bir zemin sağlayan ara alan kavramı, filozof Martin Buber ve diğer pek çok kaynaktan esinlenen Aldo van Eyck tarafından geliştirilmiştir. Van Eyck'in geliştirdiği ve sonrasında Herman Hertzberger'in de yorumladığı ara alan kavramının yeniden hatırlanmasının gerekliliğini vurgulayan bu araştırma, ara alan kavramının, ilişkisizlik biçimlerinin çeşitli ilişkilenme biçimlerine dönüştürülmesi açısından faydalı olacağını savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The transformation in the production processes and consequently in the urban form itself with the First Industrial Revolution has brought various forms of relationlessness, which have since been discussed as“alienation.”Alienation has manifested in the workplace, has permeated everyday life, has become concrete in the built environment, and has spread through screens; as a result, it has taken many forms through the ages. Even though these conditions that lead to alienation are still valid in the 21st century, they have become so“familiar”that they go unnoticed. This familiarity leads to the illusion that alienation disappears; yet, alienation continues to affect implicitly. This research regards it as a problematique. Within this respect, the aim of this research is twofold. First, to resurrect the phenomenon of alienation by tracing its“hidden continuity”historically and theoretically mainly in the scope of the built environment and to uncover its impacts in the 21st century. Second, to search for possibilities to ameliorate the negative impacts of alienation and to transform the forms of relationlessness into the forms of relatedness within the architectural discourse. The research revisits the concept of the“in-between realm”as the definer of relatedness. Influenced by the philosopher Martin Buber and many other resources, Aldo van Eyck develops the concept of the in-between realm, which provides a common ground for several opposites to meet, interact, and reconcile. Emphasizing the necessity of reevoking the in-between realm developed by van Eyck and later interpreted by Herman Hertzberger, this research argues that the in-between realm will be useful in terms of transforming the forms of relationlessness into various forms of relatedness.