Muğla ili Köyceğiz ve Fethiye Anadolu sığla ormanlarının saproksilik böcek türleri
Saproxylic insect species of Köyceğiz and Fethiye Anatolian sweetgum forests in Muğla province
- Tez No: 770776
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, Anadolu sığla ağacı Liquidambar orientalis ormanlarının saproksilik Coleoptera böcek çeşitliliğine katkısının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Çalışma Köyceğiz ve Fethiye'de seçilen yaşlı (d çağı; 36.0-51.9 cm göğüs yüksekliği çapı) Anadolu sığla ormanlarında yapılmıştır. Böcekleri örneklemek amacıyla, her iki alandan 5'er ağaç seçilmiş ve her bir ağaçta ikişer tuzak tipi (pencere ve çukur tipi tuzak) kullanılmıştır. Tuzaklar mart ayında kurulmuş ve altı ay boyunca (nisan-eylül) ayda bir kere kontrol edilmiştir. Tuzaklara ek olarak, her iki alanda devrik ve dikili yaşlı ağaçlar incelenmiş ve 22 adet birey toplanmıştır. Ayrıca, temmuz ayında Fethiye'deki alanda ışık tuzağı metodu kullanılarak çoğunlukla Cerambycidae ve Elateridae familyalarından 23 adet saproksilik böcek yakalanmıştır. Örnekleme periyodunun sonunda 33 familyadan 109 türe ait 1 302 adet birey elde edilmiştir. 17 böcek türünün Türkiye faunası için yeni kayıt olduğu belirlenmiştir. Pencere tipi tuzaklarda 97 türden 1 219 adet birey, çukur tipi tuzaklarda 19 türden 38 adet birey yakalanmıştır. Fethiye'de kurulan tuzaklardan 71 türe ait 492 birey elde edilirken, Köyceğiz'de kurulan tuzaklardan 73 türe ait 765 adet birey elde edilmiştir. Curculionidae (555), Anobiidae (325) ve Tenebrionidae (104) en yaygın bulunan familyalardır. Tür sayısı en yüksek familyalar ise Anobiidae (15), Elateridae (14), Curculionidae (8) ve Tenebrionidae (8)'dir. Xyleborinus saxesenii (Scolytinae) 492 bireyle en yüksek birey sayısına sahip türdür. Euchiridae familyasından Propomacrus bimucronatus, IUCN'in kırmızı listesinde nesli tehdit altında olan Duyarlı (VU) sınıfında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the contribution of Anatolian sweetgum tree Liquidambar orientalis forests to saproxylic Coleoptera insect diversity. The study was carried out in selected old (d age; 36.0-51.9 cm diameter at breast height) Anatolian sweetgum forests in Köyceğiz and Fethiye. In order to sample insects, five trees were selected in both areas and two trap types (Window and Pitfall trap) were used on each tree. Traps were installed on March and checked once a month for six months (April-September). In addition to the traps, standing and fallen dead trees were examined in both areas and 22 individual collected. In addition, on July 23 saproxylic beetle, mostly Cerambycidae and Elateridae, were obtained using the light trap method in the Fethiye area. At the end of the sampling periods, 1 302 individuals, representing 109 species in 33 families were obtained. Seventeen beetle species were determined new records for the Turkish fauna. 1 219 individuals from 97 species were collected with window type traps and 38 individuals from 19 species with pitfall traps. The traps set in Köyceğiz yielded 765 individuals belonging to 73 species, whereas 492 individuals belonging to 71 species were obtained from the traps set in Fethiye. Curculionidae (555), Anobiidae (325) and Tenebrionidae (104) were the most commonly found families. The highest number of species were from Anobiidae (15), Elateridae (14), Curculionidae (8) and Staphylinidae (8). Xyleborinus saxesenii (Scolytinae) has the highest number of individuals with 492. Propomacrus bimucronatus from the Euchiridae family are in the IUCN red list of Vulnerable (VU).