Ameliyat sırasında kullanılan eldivenlerdeki delinme oranları ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of performance rate and affecting factors in gloves used during the surgery
- Tez No: 770775
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma, cerrahi ekibin ameliyat sırasında kullandıkları eldivenlerde meydana gelen delinme oranlarının ve etkileyen faktörlerinin belirlenmesi amacıyla prospektif gözlemsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini bir üniversitede Haziran 2020-Aralık 2020 tarihleri arasında genel cerrahi kliniğinde inguinal herni ameliyatı olan 403 hasta, örneklemini ise Haziran 2020-Aralık 2020 tarihleri arasında 64 hastanın inguinal herni ameliyatında kullanılan eldivenleri oluşturmuştur. Araştırma verilerinin elde edilmesinde, cerrah, cerrahi asistan ve hemşirenin kullanmış olduğu 768 adet aynı marka hastanenin satın aldığı steril eldivenler,“Veri Kayıt Formu”ve cerrahi ekibin sosyodemografik özelliklerinin bulunduğu“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı-yüzdelik hesaplamaları, Pearson ki-kare testi, Fisher-Freeman-Halton exact testi, Spearman testi, Kruskal-Wallis testi ve Dunn-Bonferroni testi kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan eldivenlerin %33'ünün hemşireler tarafından, %43'ünün 1 saatten kısa süren ameliyatlarda, %50'sinin sütur öncesinde, %50'sinin sol tarafta kullanıldığı bulundu. Bu araştırmada kullanılan eldivenlerin %73,4'ünde en az bir delinme gerçekleştiği, eldiven delinmelerinin %14,6'sının sol elde meydana geldiği, delinmelerin en çok %7,6 oranında sol el işaret parmakta olduğu, tarafa göre delinme oranları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır (p0,05). Bu araştırmada ameliyat sırasında eldiven delinmelerinin meydana geldiği, delinmelerin daha çok sol elde olduğu, mesleki özelliklerin eldiven delinmelerini etkilemediği sonucuna ulaşıldı. Araştırmanın daha fazla değişken ile daha fazla örneklem grubunda tekrar etmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the puncture rates and affecting factors in the gloves used by the surgical team during surgery. The population of the prospective observational study consisted of 403 patients who underwent inguinal hernia surgery in the general surgery clinic between October 2019 and December 2020 in the Health Sciences University Okmeydanı Training and Research Hospital Operating Room Service. The sample of this study consisted of the gloves used in the inguinal hernia surgery of 64 patients between June 2020 and December 2020 in the Health Sciences University Okmeydanı Training and Research Hospital Operating Room Service. In obtaining the research data, the“Data Registration Form”and the "Personal Information Form containing the sociodemographic characteristics of the surgical team prepared by the researchers in line with the literature were used. Number-percentile calculations, Pearson chi-square test, Fisher-Freeman-Halton exact test, Spearman test, Kruskal-Wallis test and Dunn-Bonferroni test were used in the evaluation of the data. It was found that 33% of the gloves used in the study were used by nurses, 43% were used in surgeries lasting less than 1 hour, 50% were used before suture, and 50% were used on the left side. At least one puncture occurred in 73.4% of the gloves used in this study, 14.6% of glove punctures occurred in the left hand, the highest rate of punctures was in the index finger of the left hand with a rate of 7.6% and it was statistically significant in terms of puncture rates according to the side. significant difference was found (p0.05). In this study, it was concluded that glove punctures occurred during surgery, punctures were mostly in the left hand, and occupational characteristics did not affect glove punctures. It is recommended that the research be repeated in more sample groups with more variables.