Toluhidrokinon'un kolon kanseri hücreleri anjiyogenez özelliğine etkilerinin araştırılması
Investigation of the anti-angiogenic effects of toluhydroquinone in colon cancer cells
- Tez No: 770787
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED HAMZA MÜSLÜMANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Anjiyogenez, dokulara besin ve oksijenin sağlanması amacıyla var olan kan damarlarından yeni damar oluşumudur. İnsan vücudunda büyüme, gelişme ve yaraların iyileşmesi gibi doğal fizyolojik bir olay olabildiği gibi, tümörlerde olduğu üzere patolojik de olabilir. Yapılan çalışmalar anjiyogenezin tümörün invazyonunu ve metastazını kolaylaştırdığını göstermiştir. Bu nedenle tümör hücrelerinde anjiyogenezi azaltmak veya inhibe etmek kanserde terapötik olabilir. Sekonder metabolitlerin sağlıklı hücreler üzerinde daha az toksik etki göstermesi, onları özellikle kanser tedavisinde kuvvetli bir aday tedavi ajanı haline getirmektedir. Toluhidrokinon birçok deniz türlerinden izole edilen, anjiyogenez ve inflamatuvar inhibe edici etkisi olduğu bilinen, sitotoksik bir sekonder metabolittir. Bu bakımdan Toluhidrokinonun bazı kanser hücrelerindeki anjiyogenez inhibisyonu etkisi oldukça önem arz etmektedir. Bu tezde Toluhidrokinonun Caco-2 kolon kanseri epitel hücrelerinin anjiyogenez özelliklerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Caco-2 hücrelerine belirli dozlarda Toluhidrokinon uygulanmış ve MTT yöntemiyle IC50 değeri belirlenmiştir. Ardından bazı in vitro testler uygulanmış ve sonuçları değerlendirilmiştir. Sonuçta Toluhidrokinonun Caco-2 hücreleri üzerinde sitotoksik ve anti-anjiyogenik etki gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Angiogenesis is the formation of new blood vessels from existing blood vessels to supply nutrients and oxygen to the tissues. It can be a natural physiological event such as growth, development, and healing of wounds in the human body, or it can be pathological as in tumors. Studies have shown that angiogenesis facilitates tumor invasion and metastasis. Therefore, reducing or inhibiting angiogenesis in tumor cells may be therapeutic in cancer. The less toxic effects of secondary metabolites on healthy cells make it a potent candidate treatment agent, especially in cancer treatment. Toluhydroquinone is a secondary metabolite isolated from many marine species and known to have cytotoxic, anti-inflammatory, and anti-angiogenic effects. In this respect, the angiogenesis inhibition effect of toluhydroquinone in some cancer cells is significant. This thesis, it was aimed to determine the effect of toluhydroquinone on the angiogenesis properties of Caco-2 colon cancer epithelial cells. For this purpose, specific doses of Toluhydroquinone were applied to Caco-2 cells, and the IC50 value was determined by the MTT method. Then, some in vitro tests were applied, and the results were evaluated. As a result, it was determined that toluhydroquinone had cytotoxic and anti-angiogenic effects on Caco-2 cells.