Bireysel sulama kuyu işletmeciliğinin enerji kullanımı ve buna bağlı sera gazı (SG) emisyonunun belirlenmesi
Determination of energy use and related greenhouse gas (GHG) emissions of individual irrigation well enterpri̇se
- Tez No: 770788
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN TOPAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada, bireysel derin kuyu sulama işletmesinde yıllık enerji kullanımı ve buna dayalı sera gazı (SG) salımının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Konya bölgesinde iki farklı çiftçinin derin kuyu sulama işletmesinde 2021 yılında yürütülmüştür. Bu kapsamda işletmelerde üretilen bitkiler için gerçekleştirilen faaliyetler ve faaliyetlerde kullanılan üretim girdileri ve miktarları ile ürün verimleri ayrı ayrı belirlenmiştir. Girdilerin her birinin birim enerji eş değerleri ve SG emisyon faktörleri dikkate alınarak; işletmenin yıllık enerji kullanımı ve SG emisyon değerleri hesaplanmıştır. Benzer şekilde üretilen ürünlerin birimine (kg) ilişkin enerji içeriği ve ürün verimi dikkate alınarak, yıllık üretilen enerji miktarı hesaplanmıştır. Bireysel kuyu sulama işletmesi için enerjinin kullanılan ve üretilen miktarları ile SG emisyonu değerleri ilgili göstergeler kullanılarak değerlendirmesi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre bireysel derin kuyu sulama işletmelerinde yıllık enerji tüketiminin yaklaşık %70'i ve yıllık SG emisyonunun yaklaşık %45-52'sinin sulamada tüketilen elektrik kaynaklı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the annual energy use and related greenhouse gas (GHG) emissions of individual deep well irrigation enterprise. That study was conducted at two deep well irrigation enterprise in crop growing season of 2021 year in Konya region. In this context, the production inputs and amounts used for crops cultivated in enterprises and product yields were determined separately. By considering unit energy equivalent values and GHG emission factors of each input, annual energy consumption and GHG emission values were calculated. Similarly by examining energy content and crop yield in accordance of crop production unit (kg), annual produced energy amount was calculated. The evaluation was made using energy used and energy produced as well as GHG emission values indicators at individual deep well irrigation farm. According to the results of the research, it has been determined that in individual deep well irrigation enterprises, 70% of the annual energy consumption and approximately 45-52% of the annual GHG emission is originate from the electricity consumed in irrigation.