İki ekmeklik (triticum aestivum L. em thell) ve dört makarnalık (triticum durum desf.) buğday melezinde anaçlar ve F1 populasyonunun bitkisel özellikleri üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 3647
  2. Yazar: FATMA ATICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
öz Bu çalışma iki ekmeklik (Teaestivois L,a©m Theli) ve dört makarnalık (îcdurta! D@sf«) buğday melezinde anaçlar ve F, populasy onunun bitkisel özelliklerinin incelenmesi amaoz ile yapılmıştır »»Bunun için anaç vs P, döllerinim ortalaaa8 TariyanSjStaadart hata, variyasyon katsayısı ş heterosis dominana değerleri hesaplanmış ve populasyon ortalamaları karşılaştırılarak on üç bitkisel Özellik incelenmiştir Sonuçta,; melezlerin hepsinde bayrak yaprağı genişliği,üst boğum uzunluğu bitki boyu başakcık sayısı, E1,E2 ve M4 melezlerinde başaklanma erme© süresi e2,M2"M3 ve M4 melekleri bayrak yaprak boyueE2,Ml,M2 vE M4 melezleri bayrak yaprak kın uzunluğu »E1, E2 M1,M2 ve M4 melezleri başak boyu,E2 9M1,M2 ve M3 melekleri., başakta dane sayısı ve dana ağırlığı, M2,M3 ve M4 melezleri hasat indeksi 9 El, Ml, M3 ve melezleri bin dans ağırlığı bakısından olumlu yönde heterosis göstermiş tir» Başaklarına süresi bakımından ise melezlerde olumsuz yönde heterosis gözlenmiş tir.Dominanslık durumu, kısmi, tam ve üstün olmak üzere melezler arasında farklılık göstermiştir»
Özet (Çeviri)
¥1 ABSTRACT Tlais study was conducted to determine sea© charac ter's of F, pGpii2.ati.G2a.obtained by c fos si. rig two eorasgion wheat cultivars (Ts.aestivüKB L^esa' Thall) and four durura wheat ( Tu durum Desfs)aIn the population me an > variance standart davia- ti on j variatiea coef ficient^heterosis and dominance vain© wore calculated by using the data obtained fros pareats and F, plazitSj, and also the ma an values of the population calcu lated and 13 agroaoaiic properties evaluated,> Value s of hete rosis for flag- leaf widths length of upper intamode, plant height jS'iaber of spike let s per spik® on all the hybrids s num ber of days from heading to maturity for E1S'S2 and Mk hyb~ rids »flag leaf length 1S2SM29M3 and M4 iiybridssfor sheat length, of flag leaf £2SM1,M2 and M4 hybrids, for spik® length iJlj,E2sMlgM2 and Mh- hybrids 9 for number of grains and grain \v-8ight per spike sE2s,Mli>M2 and M3 for harvest index M2,M3 and PA hybrids 5 and 1000 seed weight ülsMltM3 and M% hybrids were positive and for days to heading were negative «la the trail? parental dominance s complete dominance and over dominance were calculated for investigated characters*