Mecdî-zâde Mehmet Sabri Yetkin ve Yâsîn Sûresi tefsiri'nin transkripsiyonu ve tahkîki
Mecdizade Mehmet Sabri Yetkin and transcription and critical edition of tafsir Yasin Sura
  1. Tez No: 770819
  2. Yazar: SEYHAN ELMACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ORHAN ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Amasya'da başta müderrislik ve müftülük olmak üzere çeşitli devlet görevlerinde bulunan Mehmet Sabri Yetkin,farklı ilmi alanlarda eserler kaleme almıştır. Bu eserlerden birisi de faziletine dair birçok rivâyetin olduğu Yâsîn Sûresi Tefsiri'dir. Yetkin diğer eserleri gibi bu tefsirini de hayattayken yayımlama imkânı bulamamıştır. Bir sahaf tarafından yazarın vârislerinden satın alınan eser şu an Ankara Millî Kütüphanede bulunmaktadır. El yazması halindeki eser tek nüshadır ve müellif nüshasıdır. Bu çalışma ile Amasya'nın tanınan âlimlerinden Sabri Yetkin'e ait Yâsîn Sûresi Tefsîri günümüz okuyucusuyla buluşturulmuştur. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Mehmet Sabri Yetkin'in hayatı, eserleri ve Yâsîn Sûresi Tefsîri'nde takip ettiği yöntem, muhtevâ ve değerlendirmesi yer almaktadır. İkinci bölümde ise eserin günümüz harflerine aktarımı yapılmış ve aynı zamanda tahkîki gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mehmet Sabri Yetkin who was in various government positions in Amasya, especially as a mudarris and mufti, wrote books in different scientific fields. One of these works is the tafsir of the Surah Yasîn, which is very popular in Muslim societies and read on different occasions. Like his other works, Yetkin could not find the opportunity to publish this tafsir while he was alive. The book, which was purchased from the heirs of the author by a second-hand bookkeeper, is now in the Ankara National Library. The work is a single copy and is the author's copy. The manuscript is in a single copy and was written in the author's own handwriting. With this study, the Tafsîr of the Yâsîn Surah of Sabri Yetkin, one of the well-known scholars of Amasya, has been brought together with today's readers. Our work consists of two parts. In the first part, Mehmet Sabri Yetkin's life, works and the method he followed in Yâsîn Sûresi Tafsîr, its content and evaluation are included. In the second part, the work was transferred to today's letters and at the same time, its critical edication has been done.