Sağlık yapılarında donatım planlaması kılavuzu
Equipment planing guide in health services
- Tez No: 2597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
SA?LIK YAPILARINDA DONATIM PLANLAMASI KLAVUZU (Yüksek Lisans Tezi) Füsun KAVAKLIOGLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim, 1987 ÖZET Sağlık yapılarında“Donatım Planlaması”görevi tıbbi ve tıbbi olmayan, hareketli veya sabit teçhizat hakkında çok iyi bir bilginin olmasını gerektirdiği gibi, yapının projelendirilmesi, tipi ve sunulacak tıbbi ve tıbbi olma yan hizmetlerin karakteristikleri ve ağırlığı, eğitim me- todları üzerinde de geniş bir bilgi ve tecrübenin olması nı gerektirir. Bu çalışmada sağlık yapılarındaki her türlü tıbbi ve tıbbi olmayan teçhizat 35 ana bölümde toplanmış ve bu 35 Ana Bölüm“Alt Bölümler”Başlıkları ile listelendirilmiş- tir. Amerika Birleşik Devletlerinde Hastahane yapımında yararlanılan fonksiyon şemaları ve bu fonksiyon şemala rı ışığı altında listeler gereçler ortaya çıkarılmıştır. Türkiye'de Dokuz Eylül Hastahanesi çeşitli bölümle rine ait fonksiyon şemaları planlar ve detaylar verilmiş. Mukayesesi sağlanmıştır. IIIYapılan araştırmalar sonucunda, ortaya çıkan bu lis teler ve örneklerin ışığı altında sağlık yapıları program ları ve projelendirilmeleri daha sağlıklı bir şekilde oluş turulacaktır. IV
Özet (Çeviri)
EQUIPMENT PLANING GUIDE IN HEALTH SERVICES (M. Sc. Thesis) Füsun. KAVAKLI O?LU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY ' October, 1987 ABSTRACT“Equipment Planning”in constructions designed for health services requires not only a thorough knowledge about medical and non-medical, and movable and fixed equipment, but also a vast background and experience on the preparation of the projects for constructions, on the types of constructions available, the characteristics and proportions of the medical and non-medical services to be offered, and on the training methods of the staff. In this study, every kind of medical and non-medi cal equipments of Health Services are gathered up in 35 sections and these 35 main sections have been listed under the headline of“Below Sections”. Under the light of the functional diagrams being used in USA at Hospital Constructions, lists and requi rements have been put forth. In Turkey, functional diagrams, plans and details relating to the various sections of 9 September Hospital have been issued and their comparisons being supplied. VHealth service programs and their projects will be formed more soundly under the light of these samples and lists obtained as a result of the researches. VI