Türk vatandaşı erkeklerin Suriyeli kadınlarla kurduğu çok eşli evlilikler: Evlilik içi farklı aktörlerin gözünden çok eşlilik deneyimi
Polygamous marriages between Turkish citizen men and Syrian women: The experience of polygamy through the perspective of different actors within marriage
  1. Tez No: 770821
  2. Yazar: NURGÜL CERTEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN ATASÜ TOPCUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
Bu çalışma 2011 yılında başlayan Suriye zorunlu göçü sonrasında Türkiyeli erkeklerin Suriyeli kadınlarla kurduğu çok eşli evliliklerin neden ve nasıl olduğunu anlamak amacıyla yapılmıştır. Nitel araştırma modeliyle tasarlanan bu araştırmada, yarı yapılandırılmış görüşme yönergesi kullanılmıştır. Araştırmanın özneleri Türkiyeli bir kadınla resmi olarak evli iken dini nikahla Suriyeli kadınla“evlenerek”çok eşli olan Türkiyeli erkekler ve onların Türkiyeli ve Suriyeli eşleri olarak seçilmiştir. Araştırmanın verileri, Şanlıurfa, Kilis ve Hatay'da toplamda 25 kişi ile derinlemesine görüşmeler yapılarak toplanmıştır. Araştırma sonuçları,“Erkeklerin Çok Eşliliklerini Meşrulaştırma Biçimleri”;“Evlilik Pazarı ve Pazarlıklar-Evliliklerin Kurulumu”;“Çok Eşlilik Süreci: Taraflar Arası İlişkiler ve Yaşanan Sorunlar”;“Çok Eşlilik Karşısında Alınan Pozisyonlar”, ana başlıkları altında yorumlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre erkekler, çok eşli oluşlarını birtakım erkeklik kurguları üzerinden meşrulaştırmaktadır. Erkeklerin güç kazanımı üzerinden açıklanabilecek bu kurguların egemen erkeklik idealini tanımlamaya yönelik olduğu görülmüştür. Suriye zorunlu göçü sonrasında Suriyeli kadınların aracılar üzerinden çok eşli evliliklere dahil edildiği bir evlilik pazarının oluştuğu, bu süreçte erkeklerin egemen erkeklik kalıplarına göre pazarlıklar, kadınların da ataerkil pazarlıklar yürüttüğü görülmüştür. Evliliklerin kurulduğu süreçte ve sonrasında hem Türkiyeli hem de Suriyeli kadınların erkeklerin şiddetine maruz kaldıkları, Suriyeli kadınların Türkiye'deki hukuki statüleri ve resmi olmayan evlilikleri nedeniyle kırılganlıklarının fazla olduğu görülmüştür. Erkekler bu evliliklerini evdeki eşin birtakım kadınlık kriterlerine uygun olmadığı üzerinden açıklamışlar, bu nedenle evlilik kararında haklı olduklarını ifade ederek kendilerine istisnai olarak çok eşliliklerinin yasal olmasını talep etmişlerdir. Suriyeli kadınların resmi bir evlilik istemeyerek vatandaşlık talep etmeleri Suriyeli kadınların bu evliliklere göç ettikleri ülke ile bağ kurabilmenin bir yolu olarak baş vurduklarını göstermektedir. Çalışmanın ortaya çıkardığı sonuçlar çerçevesinde çok eşli evliliklerdeki dinamiklerin erkeklik kurguları üzerinden yeniden ele alınması, kadınların bu evliliklere dahil olma ve sonrası süreçte şiddete karşı korunmasıyla birlikte göç süreçlerindeki kadınların kırılgan yanlarının dikkate alınarak koruyucu ve önleyici politikaların geliştirilmesi gerektiği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to understand why and how polygamous marriages between Turkish men and Syrian women have come to the fore again after the forced migration from Syria started in 2011. In this research, which was designed with a qualitative research model, a semi-structured interview form was used. The subjects of the study were selected as polygamous Turkish men and their Turkish and Syrian spouses by“marrying”a Syrian woman in a religious marriage while legally married to a Turkish woman. The data of the research was gathered through in-depth interviews with a total of 25 people in Şanlıurfa, Kilis, and Hatay. Research results,“Men's Ways of Legitimizing Polygamy”;“Marriage Market and Bargains-Establishment of Marriages”;“The Process of Polygamy, Relationships Between Couples and Problems”;“Positions Taken in the Face of Polygamy”have been interpreted under its main headings. According to the results of the research, men legitimize their polygamy through some masculinity patterns. It has been seen that these patterns, which can be explained through men's gaining power, are intended to define the ideal of hegemonic masculinity. After the Syrian forced migration, it was seen that a marriage market was formed in which Syrian women were included in polygamous marriages through brokers, and in this process, men bargained according to the hegemonic masculinity patterns, and women made patriarchal bargains. It has been seen that both Turkish and Syrian women are exposed to violence by men during and after the establishment of marriages, and Syrian women are more vulnerable due to their legal status in Turkey and their informal marriages. Men explained this marriage by stating that the spouse in the house did not meet certain femininity criteria, therefore, they stated that they were right in their marriage decision and demanded that their polygamy be legal as an exception. The fact that Syrian women demand citizenship by not wanting a legal marriage shows that Syrian women have applied for these marriages to connect with the country they migrated to. Within the framework of the results of the study, it was discussed that the dynamics of polygamous marriages should be reconsidered through masculinity patterns, and the need to develop protective and preventive policies by considering the vulnerabilities of women during the migration process, together with the protection of women against violence in the process of being included in these marriages and afterward.