Evlilikle sığınmak: Suriyeli göçmen kadınların evlilik deneyimleri
Seeking refuge through marriage: Marriage experiences of Syrian women refugees in Turkey
- Tez No: 841931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KILIÇ, PROF. DR. AYÇA KURTOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
2011'de Suriye'de başlayan savaş milyonlarca insanın yerinden olmasına neden oldu. Ülke dışına göç edenlerin büyük bir bölümü başta Türkiye olmak üzere komşu ülkelere göç etmiştir. 2023 yılı itibariyle Türkiye'ye göç eden Suriye vatandaşlarının nüfusu 3.5 milyondan fazladır. Suriye'den dünyanın birçok ülkesine yayılan Suriye vatandaşlarının bu kitlesel ve zorunlu göçü ile, göç eden ve göç alan toplumlar birçok açıdan etkilenmiştir. Sosyo-ekonomik etkileşim ve birlikte yaşam, topluluklar arasında çatışmalar kadar kültürel ortaklıklar ve uyum yaratmaktadır. Yeni yerleştikleri ülkede hayata tutunmak, yasal engellerin ve maddi imkansızlıkların üstesinden gelmek, hayatın devamlılığını sağlamak gibi temel ihtiyaçlar göçmenleri farklı stratejiler geliştirmeye yöneltmektedir. Dünyanın farklı coğrafyalarındaki göçmenler tarafından en iyi bilinen ve sıkça başvurulan hayata kalma stratejilerinden biri evliliktir. Savaş ve zorunlu göç koşullarının yarattığı güçlükler ve güçlüklere karşı direnme stratejileri, gelinen ve gidilen toplum yapısının ekonomik özelliklerine ve toplumsal cinsiyet ilişkilerine göre değişmektedir. Suriye'den zorunlu göçle birlikte, Türk vatandaşı erkekler ile Suriye vatandaşı kadınlar arasında gerçekleşen evlilikler artmaya ve görünür olmaya başladı. Bu evlilikler çoğunlukla“Suriyeli Gelin”üzerinden ön plana çıktığı için Suriye vatandaşı kadınların göç ve evliliğe dair öznel deneyimlerinin görünür olması gerekliği göze çarpmaktadır. Bu çalışma Suriye'den Türkiye'ye savaş nedeniyle göç etmiş kadınların Türkiye'de yaptıkları evlilikleri toplumsal cinsiyet perspektifinden analiz etmektedir. Bu çerçevede, zorunlu göç koşulları, toplumsal cinsiyet eşitsizliği, kadına ve göçmenlere yönelik dışlama ve damgalama şeklindeki şiddet, vatandaşlık ve kalıcılık, mücadele etme biçimleri ve stratejilerin neler olduğu araştırılmaktadır. Çalışma kapsamında, Suriyeli kadınların zorunlu göç ve evlilik deneyimlerine dair bilimsel bilginin, göç eden kadınların deneyimleri üzerinden üretilmesi amaçlanmıştır. Bu sebeple Türkiye vatandaşı bir erkekle resmi veya resmi olmayan evlilik yapmış 42 Suriyeli kadınla derinlemesine mülakat tekniğiyle görüşmeler yedi farklı ilde (İstanbul, İzmir, Bursa, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Kilis) yapılmıştır. Kadın katılımcıların yanı sıra, sivil toplum çalışanları, saha çalışanları ve Suriye vatandaşı eşi olan Türkiye vatandaşı 3 erkek ile görüşmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The war that began in Syria in 2011 has displaced millions of people. The majority of those who migrated abroad migrated to neighboring countries, especially Turkey. As of 2023, the population of Syrian citizens immigrating to Turkey is more than 3.5 million. With this mass and forced migration of Syrian citizens, which spread from Syria to many countries of the world, societies that migrated and received immigrants were affected in many ways. Socio-economic interaction and coexistence create cultural partnerships and harmony as well as conflicts between communities. Basic needs such as clinging to life in the country they have settled in, overcoming legal obstacles and financial impossibilities, and ensuring the continuity of life lead immigrants to develop different strategies. One of the most well-known and frequently applied survival strategies by immigrants from different parts of the world is marriage. The difficulties created by the war and forced migration conditions and the strategies to resist the difficulties vary according to the economic characteristics of the social structure and gender relations. With the forced migration from Syria, marriages between Turkish-citizen men and Syrian-citizen women began to increase and become more visible. Since these marriages mostly come to the forefront through the“Syrian Bride”, it is striking that the subjective experiences of Syrian citizen women regarding migration and marriage should be visible. This study analyzes the marriages of women who migrated from Syria to Turkey due to the war in Turkey from a gender perspective. In this context, the conditions of forced migration, gender inequality, exclusion and stigmatization of women and immigrants, citizenship and permanence, struggles, and strategies are explored. Within the scope of the study, it is aimed to produce scientific knowledge about the forced migration and marriage experiences of Syrian women through the experiences of migrating women. For this reason, in-depth interviews were conducted with 42 Syrian women who had an official or informal marriage with a Turkish citizen in seven different provinces (Istanbul, Izmir, Bursa, Gaziantep, Sanliurfa, Mardin, and Kilis). In addition to female participants, interviews were conducted with civil society workers, field workers, and 3 Turkish citizens who have Syrian spouses.