Haçlı Seferleri zamanında Franklar ve Yakın Doğu'daki faaliyetleri
The Franks and the Near East in the time of the Crusades
- Tez No: 770834
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL RAMAZAN HAYKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
1099 yılında Haçlı Seferleri Avrupa'da yanan dini ateş ile başlamıştır. Bu hareketliliğin mimarı Bizans İmparatoru Aleksios Kommenos olduğu öne sunulsa dahi dini, sosyal, ekonomik olmak üzere altında yatan birçok sebep vardır. Bu duruma binaen sonradan çıkmış gibi gözüken ve Orta Çağ'ın yüzeysel görünümünü alan Haçlı Seferleri'nin antikiteye dayanan temelleri mevcuttur. Bu temeller Aziz Agustine ile başlayıp Stoa felsefesi ve Orta Çağ'ın karanlık hayatını aydınlatmak için haçlı düşüncesiyle hayat bulmuştur. Haçlı kelimesi haçı olan anlamına gelmektedir. Fakat Haçlı Seferleri'nin sonucuna baktığımızda haç mefhumundan sapan insanlar ve neticesinde yozlaşmış savaş duygusu onların genel itibariyle Franklar olarak tezimizde vuku bulmasına sebebiyet vermiştir. Nitekim teolojik alt yapısı Haçlı Seferi'nin fikir yapısının değişkenliğini önleyememiştir. İlerleyen süreç ile beraber Haçlı Seferleri'nin oluşumu ve Yakın Doğu'daki faaliyetleri özellikle sosyal ve ticari alanda incelenip işlenmeye çalışılmıştır. Yakın Doğu'da ilk kez varlık gösteren Franklar bölgenin yapısına uyum sağlamış ve bölgede kaldıkları süre boyunca dil hususundaki öğrenimi zorunluluk arz eden bir durum olarak görmekle beraber toplumsal yaşayışlarını kendilerine uyan kısmıyla birleştirmişlerdir. Öyle ki feodal sistem gibi kendilerine has özellikleri olan sistemi Yakın Doğu'ya entegre etmeye çalışmaları birebir Avrupa ile aynısallık göstermemekle beraber coğrafi ve kültürel etkilere maruz kalarak şekillenmişlerdir. Frankların Yakın Doğu'daki varlıkları, kültürel, ekonomik ve kurumsal alandaki etkileşimleri III. Haçlı Seferi'nin teşekkülüne kadar tezimizde ele alınmıştır. Tezin amacı siyasi fenomenleride göz önünde bulundurarak Frankların Yakın Doğu'daki varlıklarının soyal ve ekonomik olarak incelenmesidir. Nitekim din değiştirme vakaları da Yakın Doğu'da bulunan Franklar ve yerli halklar için kaçınılmaz olmuştur. Bu bağlamda Franklar ve Yakın Doğu zamanının ruhunu kendi içinde şekillendiren bir yapı sergilemiştir. ANAHTAR KELİMELER: Haçlı Seferleri, Franklar, Yakın Doğu, Sosyal ve Ekonomik Hayat, Din Değiştime
Özet (Çeviri)
In 1099, the Crusades started with a strong religious environment in Europe. Even though it is suggested that the architect of this movement is the Byzantine Emperor Alexios Kommenos, there are many reasons behind it, including religious, social, and economical. Based on this situation, the Crusades, which seem to have emerged later and taken the superficial appearance of the Middle Ages, have foundations based on antiquity. These foundations started with St. Augustine and came to life with the crusader thought to illuminate the Stoic philosophy and the dark life of the Middle Ages. The word crusader means one who has a cross. However, when we look at the result of the Crusades, the people who deviated from the concept of the cross and the resultant sense of war caused them to appear in our thesis as Franks in general. The theological infrastructure could not prevent the variability of the Crusade's intellectual structure. With the advancing process, the formation of the Crusades and their activities in the Near East were examined and studied primarily in the social and commercial fields. The Franks, who were the first to exist in the Near East, adapted to the structure of the region and, during their stay in the region, saw language learning as a necessity but combined their social life with the parts that suited them. They tried to integrate a system with its characteristics, such as the feudal system, into the Near East. Although this system is not the same as Europe, it has been shaped by geographical and cultural influences. The existence of the Franks in the Near East and their interaction in the cultural, economic, and institutional fields were discussed in our thesis until the establishment of the III. Crusade. The thesis aims to examine the existence of the Franks in the Near East socially and economically, taking into account the political phenomena. As a matter of fact, religion conversions were inevitable for the Franks and indigenous peoples in the Near East. In this context, the spirit of the Franks and the Near East time exhibited a structure that was shaped within itself. KEY WORDS: The Crusades, Francs, Near East, Social And Economic Life, Religion Conversions.