Vergi Hukukunda mükellefin savunma hakkı
Right to defence of taxpayer in Tax Law
  1. Tez No: 770841
  2. Yazar: ÖZGE MUTLU KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 468
Özet
Savunma hakkı, çıkış noktası ceza hukuku olmakla birlikte usul hukukunun tüm dallarında üzerinde önemle durulan bir haktır. Hukuk devleti ilkesinin bir sonucu olarak anayasal güvenceye sahip temel bir insan hakkı olan savunma hakkı aynı zamanda hukukun genel ilkelerinden biridir. Diğer yönüyle bu hak mükellef hakları arasında yer alır. Bu bakımdan savunma hakkı hem idare karşısında hem de vergi davasında mahkeme önünde ilgililer tarafından ileri sürebilen bir haktır. Vergi hukukunda mükellefin savunma hakkı, vergi idaresi karşısında ağırlıklı olarak vergi denetim süreçlerinde ve uyuşmazlıkların idari çözüm yolları aşamasında kullanılır. Bununla birlikte, vergi yargısında varlığı tartışmasız olan savunma hakkının kapsamını dava hakkı, vergi yargılama usulüne hâkim olan ilkeler (re' sen araştırma ilkesi, silahların eşitliği ilkesi, çelişmeli yöntem, iddia ve savunmanın genişletilmesi yasağı ve delillere ilişkin ilkeler), mükellefin temsilci kullanma hakkı ve deliller oluşturur. Öte yandan, vergi yargılama usulü için istisna nitelikte olan duruşma esnasında savunma hakkının kullanılması da tartışmalı konular arasında yer almaktadır. İşte, vergi mükellefinin savunma hakkının hukuki niteliği ve hangi hallerde kullanılabileceği bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The right to defence is a right that is emphasized in all branches of procedural law, although the base point is law of criminal procedure. The right to defence, which is a fundamental human right with a constitutional guarantee as a result of the rule of law, is also one of the general principles of law. Besides in tax law, this right is placed among taxpayer rights. In this respect, the right to defence may be asserted by taxpayers both before the tax administration and the tax courts. In tax law, the right to defence of the taxpayer is used before the tax administration mainly in tax audit processes and administrative dispute resolutions. However, the scope of the right to defence, whose existence is indisputable in tax jurisdiction, includes the right to sue the principles dominating the tax procedure (ex officio investigation principle, the principle of equality of arms, the contradictory method, the prohibition of extension of the claim and defence and the principles regarding the evidence), the taxpayer's right to use a representative and evidences. In addition, the use of the right to defence during the hearing, which is an exception for the tax judgment procedure, is among the controversial issues. Briefly, the legal nature of the taxpayer's right to defence and the situations in which it can be used constitute the subject of this study.